40,85 TL
Standart Teslimat : 13 Ağustos - 16 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Pnin Kitap Açıklaması

 


Pninx, 20.yüzyıl edebiyatının en önemli yazarlarından Vladimir Nabokov'un yaşanana,okunana ve yazılana ilişkin kimi soruları güçlü olduğu kadar sıcak, komik olduğu kadar buruk bir karakter aracılığıyla tartıştığı benzersiz bir kitaptır.Sayfa Sayısı: 172

Baskı Yılı: 2002


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Bu kısa mizahî roman, Vladimir Nabokov’a ilk Ulusal Kitap Ödülü adaylığının yanı sıra yaygın bir ün getirdi ve ilk ticari başarısını kazandırdı. 1950’lerin ‘okul romanları’nın erken bir örneği olan kitap, bahtsız Rus göçmeni Profesör Timofey Pnin’in başından geçenleri anlatır. Waindell Üniversitesi’nde Rusça dersleri veren Pnin, yabancısı olduğu, yaşamdan kopuk akademik dünyanın içine girer ve Amerikan üniversite hayatına uyum sağlamak için çabalayıp durur. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

21.10.2020

Fısıldayan dil

Fısıldamak. Çok da fazla kullanmayız edebiyatta. Ama söz konusu Nabokovsa fazlasıyla anlamlı oluyor bu sözcük.Öyle herkese hitap etmek gibi bir gayesi yok onun. Duymak isterseniz lezzetlidir eserleri. •Rusya’da gözlerini açıyor. 1919 İngiltere. 1922 Berlin. Savaş patlak verir ve 38 Paris, 40 ABD.Haliyle eserlerini bir dönem Rusça yazarken sonrasında İngilizce yazıyor. Pnin İngilizce.•Fısıldamak demiştik. Fazlasıyla zor eserleri. Korkun demiyorum; metroda, otobüste okumayın asla.•Kahramanımız Timofey Pnin. Bir Rus. Waindell Kolejinde ‘Rus Dili Profesörü’. Galiba Nabokov gibi. O açıdan eseri ve hayatı arasında paralellikler mevcut fazlasıyla.•Timofey birçok Nabokov karakteri gibi ‘tutunamayan’ bir adam aslında. Çok fazla sosyalleşemeyen, yeni şeyler için attığı adımlar yarım ve hep yarına kalan bir adam.•Mizahi unsurlar var mı? Evet; fakat sayfalar aktıkça gülmeyi unutup Pnin oluyorsunuz.•Son olarak. Çeviri Tomris Uyar. Büyük ihtimalle ona saygı için başka bir çeviri kullanılmıyor. Ama Nabokov zor bir adam. Onu keşke hep Fatih Özgüven ve Yiğit Yavuz’dan okusak.•Buyurun.

05.01.2000

Nabokov, bu kitabında da yazarın alması gereken konum hakkında tam bir ders veriyor:"Oyuncu Tanrı."

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.