29,85 TL
Standart Teslimat : 07 Temmuz - 10 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Pigmeler ve Papualılar - Taş Devrinden Bugüne Hollanda Yeni Gine'sinde Kitap Açıklaması

 

Hollandalı Yeni Ginesi’ne son keşif gezisini düzenleyen Komite, o ülkedeki faaliyetlerimizi yazmam için beni davet ederek çok büyük bir iltifatta bulundu. Bir anlamda gezinin resmi amacı, büyük ölçüde okuyucunun yararına, genel olarak gördüğümüz şeyler ve o şeyler hakkındaki kendi görüşlerimi sunmamı engelledi. Ziyaret ettiğimiz ülke Avrupalılar tarafından pek bilinmiyordu ve temas kurduğumuz yerli ırklar o kadar ilkel bir koşulda yaşıyorlardı ki bu kitabın ikinci başlığı abartısız doğrudur.

Bu anlatımı heyecan verici bir maceradan uzak bulan biri olursa, iki yüz yıldan fazla bir zaman önce Yeni Gine kıyılarını ziyaret eden ünlü bir denizcinin sözlerini alıntılayacağım: “Bazıları tarafından, yazılarımın ve betimlemelerimin kuru ve yavan olduğu, meraklı okuyucuyu tatmin eden ve eğlendiren farklı keyifli şeylerle dolu olmadığı yönünde bana karşı çıkıldı. Bu doğru olmaktan ne kadar uzak, değerlendirmeyi Dünya’ya bırakmalıyım. Ama eğer konuların sadece doğru bağlantı ve tanımlamalarını kesin ve tam olarak vermeye özen gösterseydim (eminimki yaptım) ve benim tanımlamalarım sadece kendim için değil, ama aynı zamanda gelecekteki yolculuklarda diğerlerinin de kullanımında olur ve aynı şekilde evdeki bu tür okuyucular, kibar ve öylesine bir anlatım yerine tarif edilen konuların gerçek doğası ve durumunun sade anlatımına daha hevesliler: Umarım stilimdeki tüm kusurlar çabuk ve hazır bir pardonla karşılanır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.