0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
16,8 TL
20,0 TL %16
Standart Teslimat : 28 Ocak - 01 Şubat
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Parametrik Olmayan Yoğunluk Tahmincileri ve Regresyon Analizi Kitap Açıklaması

 

İstatistik ve ekonometride iki temel yaklaşım olan parametrik ve parametrik olmayan yöntemler çoğu kere birbirini tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Analizlerde genel olarak önce parametrik yöntemler tercih edilmekte, ardından parametrik yöntemin sonuçlarını güçlendirmek amacıyla parametrik olmayan yöntemlerden de destek alınmaktadır. Parametrik modeller belli bir dağılıma uyduğu varsayılan bir anakütleden çekilen örneklem aracılığıyla, bilinmeyen anakütle parametrelerini tahmin etmektedir. Bu durumda anakütle dağılımı varsayılandan farklı ise, tahmin başarısız olacaktır. Parametrik yöntemlerin katı varsayımları araştırmacıların parametrik olmayan yöntemler üzerinde yoğunlaşmasına yol açmıştır. Böylece parametrik olmayan yöntemlerde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmeler klasik parametrik olmayan testlerden farklı olarak, parametrik olmayan yoğunluk tahmincileri ve parametrik olmayan regresyon modelleri ile ilgilidir.


Başta çekirdek yoğunluk tahmincileri olmak üzere tüm parametrik olmayan yoğunluk tahmincileri ve parametrik olmayan regresyon modelleri "Bırak Veri konuşsun” ilkesinden hareket etmektedir. Böylece parametrik yöntemlerin varsayımlarında esneme sağlanmaktadır. Son yıllarda çalışmaların bu alanda yoğunlaşması ve gelişmelere açık olması, kitabın yazımını teşvik eden en önemli unsurdur.


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.