4,5/5 - 13 Kişi Yorum Yap
22,1 TL
34,0 TL %35
24 Saatte Kargo!
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Palyaço Kitap Açıklaması


Hans Schnier, varlıklı bir ailenin oğlu olmasına karşın meslek olarak palyaçoluğu seçmiştir. Evlenmeye ve doğacak çocuklarını Katolik terbiyesiyle büyütmeye yanaşmadığından, toplum baskısına direnemeyen sevgilisi tarafından terk edilir. Hans bu kayıp yüzünden yıkılır, sanatı bitme noktasına gelir.

Palyaço 1963 yılında yayımlandığında Almanya'da büyük tartışmalara yol açmış, Heinrich Böll din karşıtı olmakla suçlanmıştır. Oysa yazar, İkinci Dünya Savaşı sonrası burjuva toplumunun dar kafalılığı ve çarpık ahlakı yüzünden "ayrıksı" bir bireyin o toplumda kendine yer bulamayışının altını çizer. Palyaçonun maskesi ardında en sarsıcı gerçekleri dile getirir; günlük hayatın acımasızlıklarını, boş kuralları, haksız baskıları okurun yüzüne bir tokat gibi çarpar. Palyaço makyajı, aslında bireyin acılarını, arzularını, umutlarını sakladığı bir maskedir.

Güzel bir söz vardır: hiçbir şey. Hiçbir şey düşünme. Başbakan'ı düşünme, Katolikleri de düşünme. Küvette ağlayan, terliklerine kahve damlayan o palyaçoyu düşün.Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Puanlamalar
%76,9
%23,1
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

04.08.2021

Palyaço

İyi bir Alman edebiyatı örneği.  Fransız edebiyatı her ne kadar tercihim olsa da.

27.08.2020

Israrla önerilir

İki büyük savaş yaşamış Alman toplumunun geçirdiği büyük değişimi, toplumsal normlar ve din temelinde eleştiren yazar söylemek istediklerini "aykırı" bir birey olan "Palyaço" Hans Schiner'in gözünden anlatmış.Kitabın sonuna yazdığı sonsözde kitabın yazıldığı ve yayınlandığı yıllarda kitabının anafikri nedeniyle gördüğü tepkiyle, sonsözü yazdığı 1985 yılındaki bakış açısının nasıl değiştiğinden bahsetmiş.Her yönüyle okunası bir kitap ve Heinrich Böll hakkı verilmesi gereken bir yazar.Israrla  önerilir...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.