Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Özgürlükten Kaçış Kitap Açıklaması

 


Çağdaş insan için özgürlüğün anlamı nedir? İnsan neden kendi özgürlüğünü diktatörlerin eline bırakmakta ve bir robot gibi yaşamaya razı olmaktadır? Özgürlüğüne sahip çıkamayan insan, biyolojik olarak bir canlı olmasına karşın, ruhsal açıdan bir robot gibidir. Zihinsel ve coşkusal yetenekleri körelmiştir, canlı değildir artık. Yeni ve kalıcı hiçbir şey üretmez. Yaşama karşı tam bir açlık içinde olmasına karşın uzak durur ondan, kaçar. Çünkü davranışları ve kararları kendisine ait değildir. Onu, dışındaki güçler yönlendirmektedir. Hoşnutluk ve iyimserlik maskesinin altında mutsuz ve endişeli bir insan gizlidir. Çağdaş toplumlarda birey, kendi yazgısıyla başbaşa bırakılmamakta bu da kendisine korku ve güçsüzlükten başka bir şey getirmemektedir. Kendini içinde yaşadığı dünyadan ve toplumdan soyutlamış duran bireyler gittikçe çaresizleşerek yeni diktatörlüklere, totaliter yönetimlere verimli bir zemin oluşturmaktadırlar. İşte Dr. Fromm, bu çok önemli konuyu bilimsel yöntemlerle inceleyerek, herkesin anlayacağı bir dille gözler önüne sermektedir.Sayfa Sayısı: 234

Baskı Yılı: 1996


Dili: Türkçe
Yayınevi: Payel

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

07.05.2015

okunması gereken bir kitap

insanı ve yalnızlığını anlamak için çok önemli bir kitap...

15.02.2009

Çağımızın insanının yabancı olduğu bir özgürlük an

Kitabı ilk 1998 yılında okudum. Arka kapağını okuduktan sonra tereddütsüz satın aldım. Bolca altını çizdiğim bir kitaptır. Kaybetmeme rağmen bir zaman sonra tekrar satın aldım. Hayatıma silinmez bir damga vurmuştur dersem abartmış olmam. Çünkü günümüzde özgürlük olarak bilinen şeylerin şaşırtıcı bir şekilde özgürlükten kaçmak için kullanılan araçlar olabileceğini göstermiş, bu nedenle de amaçlarımı gözden geçirmeme sebep olmuştur.

Kitap ikinci dünya savaşı sonrasında yazılmıştır. Bu nedenle dünya savaşına yol açan ruhbilimsel etkenler üzerinde durulmuş, nazizm psikolojisi, özgürlük ve demokrasi bağlamında bir çözümlemesi yapılmıştır. Çağdaş insanın içinde bulunduğu kaygı durumundan, özgür bir insan olarak değil de bir robot haline gelerek özgürlüğünü yitirme yönünde ilerletildiğinden bahsedilmiştir. Yazar 25 yıl sonraki basımda kitaba yazdığı önsözde ÿ"insanoğlunun özgürlükten korkması, kaygı içinde bulunması ve bir robot haline gelmeye istekli bulunması için gerekli nedenlerin varlıklarını sürdürmekle kalmadığını, büyük ölçüde arttığını" dile getirmiştir.

Elbette her insanın görüşü farklıdır, kimilerinin ilgisini çekmeyebilir. Ancak insan ve toplum konularına meraklı kişilere şiddetle tavsiye ederim...

(Bu satırları yazarken kitaplığımdan bulup buraya eksik yazılmış arka kapağı tam olarak aşağıya yazayım dedim.)

"Çağdaş insan için özgürlüğün anlamı nedir? İnsan neden kendi özgürlüğünü diktatörlerin eline bırakmakta ve bir robot gibi yaşamaya razı olmaktadır? Özgürlüğüne sahip çıkamayan insan, biyolojik olarak bir canlı olmasına karşın, ruhsal açıdan bir robot gibidir. Zihinsel ve coşkusal yetenekleri körelmiştir, canlı değildir artık. Yeni ve kalıcı hiçbir şey üretemez. Yaşama karşı tam bir açlık içinde olmasına karşın uzak durur ondan, kaçar. Çünkü davranışları ve kararları kendisine ait değildir. Onu, dışındaki güçler yönlendirmektedir. Hoşnutluk ve iyimserlik maskesi altında mutsuz ve endişeli bir insan gizlidir. Çağdaş toplumlarda birey, kendi yazgısıyla başbaşa bırakılmakta bu da kendisine korku ve güçsüzlükten başka bir şey getirmemektedir. Kendini içinde yaşadığı dünyadan ve toplumdan soyutlanmış duyan bireyler gittikçe çaresizleşerek yeni diktatörlüklere, totaliter yönetimlere verimli bir zemin oluşturmaktadır. İşte Dr. Fromm, bu çok önemli konuyu bilimsel yöntemlerle inceleyerek, herkesin anlayacağı bir dille gözler önüne sermektedir."
(Arka Kapak)

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.