Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Özgürlük Yanılsaması - Rousseau ve Marx

Özgürlük Yanılsaması - Rousseau ve Marx

Özgürlük Yanılsaması - Rousseau ve Marx

Rousseau ve Marx

9/10 - 12 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Yordam Kitap , Kuram / Felsefe Dizisi

  • 50 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!

Kapitalizm, bireysel özgürlüğün son durağı mı? Liberal kuramcılar diyor ki: "Serbest piyasa ekonomisi, belki eşitlik, kardeşlik ve adalet sağlayamıyor ama hiç olmazsa özgürlüğü garanti altına alıyor." Özgürlüğün, tüketicilerin marka seçme özgürlüğüne ya da soyut vatandaşların eşit yasal haklarına indirgenemeyeceğini düşünüyorsak, liberalizmin ilk eleştirmenlerinden Rousseau ve Marx'ın alternatif özgürlük anlayışlarından hâlâ öğreneceğimiz çok şey var.

Çoğumuz, ya özgürlüğü kuralsızlık olarak tanımlayıp, mutlak özgürlüğün hiçbir toplumda var olamayacağını düşünüyoruz, ya da özgürlüğü "özel alan" içindeki serbestliğe indirgeyip, kendimizi özgür hissetmenin özgür olmak için yeterli olduğuna inanıyoruz. Peki, ya Rousseau'nun iddia ettiği gibi ayağımızdaki zincirleri halhal zannedip çiçeklerle süslüyorsak?
Özgürleşmenin ilk adımı, şu anda neden özgür olmadığımızı kavramaktan geçiyor.

Modern toplumda içine düştüğümüz "özgürlük yanılsaması"nı açıklayan Rousseau ve Marx, özgürlüğün ihtiyaçlarla ilişkisine dair iki farklı tez öne sürüyor. Rousseau'ya göre, uygarlık, arzuları ve bağımlılıkları artırdıkça toplumlar yozlaşır ve insanlar farkına varmadan özgürlüklerini kaybeder. Özgürlüğün koşulu "yapay arzular"dan kurtularak yetenekler ve ihtiyaçlar arasında denge kurulmasıdır. Oysa Marx'a göre özgürleşme ancak ihtiyaçların artması ve insancıllaşmasıyla mümkündür. Bütün ihtiyaçlarımızı para ihtiyacına indirgeyen "meta fetişizmi"nden kurtulma mücadelesi, yabancılaşmanın aşılmasının da önünü açar. Bu kitap, "Biz kimiz? Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? Nasıl özgürleşebiliriz?" sorularının peşine düşen herkesi düşünsel bir yolculuğa davet ediyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 168

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 144

Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

İlk Baskı Yılı : 2006

Sayfa Sayısı : 168

Dil : Türkçe

ISBN: 9789944568856


Yorumlar (2)

Eksiklik duyarak okumak Umuduyla..

Merhaba...
Öncelikle kitabın içeriğini özetleyecek bir-iki kelime söyleyeyim: Birinci olarak, kitap tamamen ´Gerçek´ - ´Gerçek Dışı´ Yanılsamaların Dönüşsel açıdan pratiğini içeriyor. Yani Kendimizde bulduğumuz ve Toplumda bulduğumuzun pratiksel boyutları.
İkincisi olarak, felsefi gözlemlerin Bireyden başlayarak anlam kazandığı ´ideolojiler Alanını (Metin Çulhaoğlu´nun tabidir)´ adım adım genişleterek nihayetinde ´Dış Dünya´ ile iletişim kuruyor, teori yolu ile.
Yani yazarında dediği gibi, ´Kimse Felsefe Yapmıyor!´ Evet, zaten bu kitaba dair bir makale okuduktan sonra kitabı okumaya koyuldum ve çevremdekilere de okutmaya çalıştım. Tartıştırarak tabi ki de!
Önerme sebebim ise; kitapta karşılaşmayacağınız bir çok nokta var! Böyle okumanız umuduyla...

..

Genç öğretim görevlisi Yıldız Silier´den oldukça başarılı bir özgürlük irdelemesi.Akıcı dili ve çarpıcı örnekleriyle ağır konuya rağmen sıkılmamanızı sağlayan,donanımlı ve derdini anlatabilen bir yazar Yıldız hanım.Arkadaşlarıma da tavsiye etmeyi düşünüyorum bu kitabı.Gerçekten içinde bulunduğu ama dile getiremediği koşulların yazıya dökülmesini ve elle tutulur olmasını sağlamış yazar.Merakla yeni kitaplarını da bekleyeceğim.