0/5 - 0 Kişi Yorum Yap
10,56 TL
13,89 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 18 - 22 Ağustos
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Yılmaz Onay bu romanda, 12 Eylül'ün karanlığında belli belirsiz başlayan bir ilk gençlik aşkının öyküsünü 2000'li yıllara taşırken, varoşlardan "mutena semtler"e, yanmayan sokak lambalarından holding gazetelerine uzanan sürükleyici bir toplumsal panorama çiziyor. "Sanki iki ayrı sistemin birer gezegeni, yörüngelerinden kopup uzayda buluşmuşlar" gibi hem çatışmalı, hem çekimli giden bu "aşk"ın çevresinde, anneler, babalar, kardeşler, arkadaşlar, kendilerince yerlerini alıyorlar. "Çukur Yanaklı Kız" işini kaybetmiş bir köşe yazarı "kadın"dır artık; "kavruk delikanlı" ise, kahırla kendini yetiştirmiş bir işçi, yanı sıradan bir "adam". kültürel ve sınıfsal çatışmalara gebe bu ilişkiden, alabildiğine güncel ve bir o kadar da duygu dolu yakıcı sorular doğacaktır; "oyun" bitse de, hatta "roman" da bitse... Oyun Değil!, 2000'li yıllara gelirken arada bir yerde kaybettiğimiz ve aramaya bile zahmet etmediğimiz "içtenlik"le yazılmış bir roman ve dolayısıyla elbette politik, elbette direnmeyi içeriyor, ama "ben politik romanım" diye sahte bir çığırtkanlık yapmıyor asla. Çünkü içtenlikli, çünkü gerçekçi. "Adam, eski Yeşilçam filmlerindeki gibi ağır ağır döndü, ama o filmlerdeki gibi bakmadı, 'adam' gibi baktı, çünkü gözleri vardı", deniyor romanda. Görebilmek, bakmaya bağlı yani. Oyun Değil!, satın alınıp okunmayan türden değil, bir kez kapağını açınca elden bırakmaksızın "okunacak" bir roman! Perde açılınca, oyuncularla birlikte duyarak, düşünerek, gülerek, yerine göre gözyaşıyla ama tartışarak yaşanan bir oyun gibi...


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 307

Baskı Yılı: 2000


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 247

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Evrensel Basım Yayın

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Siyasal Roman Türünde Yazarın Siyasal Ufku

 

Anonim kahramanlar ve bir gelecek kurma olasılığı

 

YEŞİM DİNÇER

Oyun Değil! 12 Eylül’ün baskıcı, şiddet dolu ortamında filizlenen bir gençlik sevdasının yirmi yıl sonraki mecrasını anlatan bir roman. Yılmaz Onay, yarıda kalan bir aşkın “tamamına erme” öyküsünü, olayları güçlü bir toplumsal arka plana oturtarak anlatıyor. Öyle ki, roman kişilerini kuşatan politik ortam öykünün kendisi kadar ön planda. Bu bağlamda, Oyun Değil!’i son dönemlerde sıkça tartışılan politik roman türünün bir örneği saymak gerekiyor.

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.