Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Öykü Yazmak Öyküyü Düşünmek Kitap Açıklaması

 


Elinizdeki kitap öyküye dair bir birikimi getiriyor önünüze. Öncelikle iyi okur’un okuma yordamına yansıyanları, öykü okumanın ne anlamlar içereceğini gösterirken yazmak uğraşının nerelerden nasıl başlayabileceğine dair işaretler veriyor.
Edebiyat duygusunun gelişmesine, yazmanın her insan için vazgeçilmezliğine dönük yol işaretlerini de getirip önümüze çıkarıyor yazar. Öğrenmek yalnızca okumayı zorunlu kılmaz, yazmak da gerekir öğrenmek için. İşte edebiyatın asıl başlama noktasının da bu olduğunu vurgulayarak bir birikime bakmayı önerir Feridun Andaç.Sayfa Sayısı: 440

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doruk Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

01.02.2012

Olmazsa olmaz değil

Feridun Andaç´ın kelimeler arasında sıkça " / " işaretini kullanmasına bir türlü alışamadım. Kendi üslubunu oluşturmak için kullandığı bu işaret bende iki kelimeden hangisini seçeceğine karar veremediği izlenimini uyandırıyor. Yani cümle kurulurken "ve" ya da "veya" bağlacı kullanılabilecekken "/ "kullanıldığı için cümleyi okurken hangi anlamı vermeliyim bilemiyorum. Öyle olunca da ne anlatacağına/yazacağına karar veremeyen birini dinlemek/okumak istemiyorum. Kitap çoğunlukla yazarın kendi için notlarından/izlenimlerinden derlenmiş. Sonlara doğru örnek olarak kendi hikayelerini eklemiş. Ömer Seyfettin, Sabahattin Ali, Sait Faik öykülerini irdelemiş. Atlaya atlaya okudum ancak yazmak isteyenlere faydası olacağına inanıyorum.
Ayrıca kitabında alenen "Öykücü olunmaz, öykücü doğulur" söyleminden yana olduğunu belirtmişken yazı atölyelerinde nasıl yazılacağını anlatmasını/öğretmesini çok ironik buluyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.