33,0 TL
Standart Teslimat : 21 Mayıs - 24 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Otuz Beş Yaş - Bütün Şiirleri Kitap Açıklaması

 

Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. / Dante gibi ortasındayız ömrün. / Delikanlı çağımızdaki cevher, / Yalvarmak, yakarmak nafile bugün, / Gözünün yaşına bakmadan gider.

Usta Şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın Otuz Beş Yaş şiirinin akıllara kazınan bu dizeleri karşısında, derin bir nefes alıp uzaklara bakmamak mümkün değil. Çünkü doğanın acı kanunu ya! Şakaklarınıza er ya da geç kar yağar, yüzünüzde bir bir çizgiler belirir; aynada size bakan solgun yüz, gün gelir yedi kat el gibi olur.

İnsan hangi yaşta olursa olsun, geçip giden ömür ve günbegün durulan yürek çarpıntısı karşısında amansız bir hüzne boğulur. İşte böyle zamanlarda bu hüznün yaşı, insan ister yedisinde olsun ister 70’inde, Cahit Sıtkı’nın mirasıyla bizim dilimizde 35’tir.

Cahit Sıtkı’nın Dizelerinde Yaşamı Yeniden Keşfetmeye Hazır Olun!

46 yıllık kısa ömrüne şiirin en rafine halini sığdıran Cahit Sıtkı Tarancı, Türkiye’nin siyasi ve sosyal anlamda en çalkantılı dönemlerinde yaşamış olmasına rağmen şiirine hiçbir fikrin gölgesini düşürmeyen şairlerden… Bu nedenle Cahit Sıtkı, ölümsüz dizeleriyle Türk edebiyatının önde gelen lirik şairleri arasında değerlendiriliyor.

Şair, gönlünü kalemine en dolambaçsız ve yalın haliyle aktarması bakımından aşka, yaşama ve ölüme dair en içten hislerin tercümanlığını yapıyor. Öyle ki onun hayatla iç içe geçmiş dizelerini, her an ezbere okuyan birini duymanız mümkün. Hatta bir bakmışsınız, siz de fark etmeden bir-iki mısrasına eşlik ediyorsunuz.

Gün Eksilmesin Penceremden, Desem Ki, Korktuğum Şey, Memleket İsterim ve daha niceleri… Cahit Sıtkı Tarancı’nın kaleme aldığı tüm şiirler, Otuz Beş Yaş adı altında bir arada. Eğer siz de Cahit Sıtkı’nın sizi zamanın ötesine taşıyacak şiirlerini okumak istiyorsanız, bu derlemeyi mutlaka edinmelisiniz! 

Bunu Biliyor muydunuz?

Cahit Sıtkı’nın Otuz Beş Yaş şiirinin ilk paragrafındaki Dante göndermesi, 1265 doğumlu İtalyan Şair Dante Alighieri’nin İlahi Komedya adlı eserine dayanmaktadır. Dante’nin İlahi Komedya’sı, “Yaşam yolumuzun ortasında” mısrasıyla başlamaktadır. Şair, İlahi Komedya’yı 1307-1320 yıllarında yazmıştır. Ancak eserine ilham olan düşsel gezisine 1300 yılında, 35 yaşındayken başlamıştır.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Türk edebiyatının unutulmaz şiirleri yalnızca bir tık uzağınızda… Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Yazar ve Eleştirmen Asım Bezirci tarafından Otuz Beş Yaş adıyla derlenen tüm şiirlerine ulaşmak için beklemeyin ve bu kitabı hemen siz de sepetinize ekleyin!

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.12.2020

Tavsiye Ederim

hem kitap güzel hem şiirler güzel yazan şair güzel daha ne olsun

20.10.2020

Muhteşem

Cahit Sıtkı Tarancı’nın şiirleri insanın ruhuna dokunuyor adeta ..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.