4/5 - 11 Kişi Yorum Yap, Kazan!
10,4 TL
16,0 TL %35
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

“Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna bir baskı yöntemi uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…” Karabasan gibi bir gelecek atmosferi… Geceleyin sokakları terörize eden, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler ve bu hikâyenin anti-kahramanı Alex... Yayımlandığı günden bu yana “kült roman” özelliğini kaybetmeyen Otomatik Portakal’ın 15 yaşındaki kahramanı, “iyi ya da kötü nedir?”, “İnsan özgür iradesiyle kaderini seçebilir mi?” gibi soruların yanıtlarını kurcalarken, şiddet dolu sahnelere Beethoven’ın, Mozart’ın müziği eşlik ediyor; Alex ve “çete kardeşleri” Pete, Georgie ve Aptalof, yarattıkları yepyeni dilin kelimelerini okurun zihnine kazıyorlar. Ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından 1971’de filme de çekilen Otomatik Portakal tüm zamanların en sarsıcı romanlarından. “Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. ‘Uqueer as as clockwork orange’. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezya’da ‘canlı’ anlamına gelen ‘orang’ sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve kokusu hoş bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm.”

- Anthony Burgess -

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%54,5
%27,3
%9,1
%0
%9,1
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

04.09.2019

Harika!

Kitap ilk başta sıkıcı gelse de sonlarına doğru olay akışı,anlatım tarzı farklı ve  çok ama çok güzel kitabın bittiğine üzüldüm kitabı okumanızı öneririm

12.07.2019

Otomatik portakal

Klasik müzik dinlediğim zaman aklıma iki şey gelir: birincisi Walt Disney çizgi filmleri, ikincisi de Stanley Kubrick'in "Otomatik Portakal" filmi. Birincisi gülümsetir ama ikincisi huzursuz eder. Anthony Burgess'in şiddeti çok farklı bir açıdan işleyen bu eseri gerçekten rahatsız edici bir kült kitaptir, filmi daha da rahatsız edicidir. Öyle ki, filmi izledikten sonra uzunca bir süre "Singing in the Rain"i, Beethoven'in 9. Senfonisi'ni, 5. Senfonisini, Rossini'nin "Thieving Magpie"sini  dinlemek insana zulüm gibi gelir. Zamanında, filmin gösterimi bir çok ülkede yasaklanmış. Kitap da film de birer başyapıttır. Filmi izlemeden önce kitabı okumanızı öneririm.

02.06.2019

Tam anlamıyla eser

Sağduyulu, sağlıklı bir hale "getirilmek"... Kulağa normal bir süreç, uygulanan sıradan bir prosedür gibi gelse de bireyin seçim hakkı ortadan kaldırılarak, bilincine hükmederek, dayatmayla, şiddetle, baskılayarak, zorla... koşullandırılan bir iyilik anlayışı ne derece doğrudur?Özden gelmeyen mecbur kalarak edinilmiş iyilik yani daha sade anlatımıyla kötülük yapmak isteyip yapamamak!Yapmamak değil yap-a-mamak!Tüm bu karmaşık kavramlar yeni yetme, asi ve anarşiye meyyal bir birey olan Alex'in gözünden aktarılıyor. Zihnimde canlanan kimliğiyle "born to be wild" Alex!İşlediği sayısız suçtan biriyle tutuklanan Alex'in kendi yaşadıklarında seyirci kalışını, bireysel şiddeti kendi farklı yöntemleriyle ıslah eden daha büyük ve güçlü şiddet mekanızmasının işleyişini çok farklı bir gözle işleyen Burgess'in hayatı da bakış açısı kadar enteresan. Yazım dili, kurgusu, sorguladığı ve değindiği toplumsal konular bakımından sıradışı ve okunulması gereken bir eser.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız