Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Öteki Peygamberler Kitap Açıklaması

 


Öteki Peygamberler, Anthony Storr'un en özgün, aydınlatıcı ve beğeni toplamış kitaplarından biridir. Storr'un özgün ve insancıl anlatımıyla kitapta, hem Jim Jones ve David Koresh gibi kötü nam salmış cani guruların hem de Loyolalı Ignatiu ve İsa gibi Batı'da saygınlık kazanmış tinsel liderlerin farkında olduğumuzdan çok daha fazla kişiyi etkilemiş olduklarını anlıyoruz. Neden bazılarını saygın düşünür ya da tinsel lider olarak adlandırıyoruz da diğerlerine deli diyoruz? Storr, görünüşte deli ya da görünüşte aklı başında olanların aslında birbirlerinden pek de farklı olmadığını, sadece yelpazenin farklı bölümlerinde yer aldıklarını gösteriyor.

"Anthony Storr'un Öteki Peygamberler'i, ilk iyi guru rehberi. Önceden bu konu üzerinde çalışmış yazarlardan farklı olarak, guruların öğretilerini ele almayıp psikiyatrist kimliğiyle spotları gururların üzerine çeviriyor... Bir delilik testi işe yaramaz. Dr. Storr'a göre, bunun yerine 'hem sadece kendiyle ilgilenen hem de otoriter olan' kişilere güvenmemeliyiz, çünkü 'kendinden emin olma karizması hepimizin içindeki çocuğu tuzağa düşüren bir kapandır'... Yeni dinleri bu kadar basit ve anlaşılır bir biçimde anlatan az sayıda eserden biri."
- Colin Hughes, Independent-

"Çok heyecan verici bir kitap... Anthony Storr, sadece yazma yeteneği olan bir psikiyatrist olmakla kalmayıp daha önce kimsenin fikir belirtmek istemediği bu konuyu son derece akıcı ve akılcı bir dille işlemiştir. Aynı zamanda Dr. Storr, insan ruhunun çözümlenmesi söz konusu olduğunda, profesyonel becerilerinin sınırının farkında olan az sayıda psikiyatristten biri."
- Damian Thompson, Literary Review-

"Uyarıcı ve okunabilir bir kitap... İçinde Gurdjieff ve Rajneesh'in, Jung ve Freud'un, Loyola ve İsa'nın da bulunduğu bir sahtekarlar ve saplantılı kişiler ordusu... Storr tüm bilegeliğiyle guruların sağlığı nasıl tehdit edebileceklerini gözler önüne seriyor."
- Simon Jenkins, Sunday Times-

Çok az sayıda müridi olan kişisel inanç sistemleri, kandırmacadan ibaret gibi görünür. Milyonlarca kişi tarafından kabul görmüş inanç sistemleri ise diğerleri kadar mantık dışı olsalar bile, dünya dini olarak adlandırılırlar.Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Okuyan Us Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Gurular ve okurlar

KEREM EKSEN

Hz. İsa, Sigmund Freud, Carl Gustav Jung, Aziz Ignatius... Bu isimlerin aynı kitabın sayfalarını paylaşmalarını sağlayan ortak nokta ne olabilir? Zor bir soru değil belki... Batı medeniyetinin tarihini enine boyuna işleyen herhangi bir kitapta bu isimlerin hepsine şu ya da bu bağlamda rastlamak mümkün. Şimdi bunlara iki isim daha ekleyelim: Jim Jones ve David Koresh. Birincisi, 1931’de Indiana’da doğmuş, ırksal eşitlik ilkesini temel alan bir öğretiyi benimsemiş, 1956’da kurduğu İnsanlık Tapınağında yüzlerce müridiyle birlikte dış dünyadan kopuk bir hayat yaşamış, 1974’te kendini Tanrı ilan etmiş, sonunda kendisiyle beraber bütün müridlerini ölüme götürmüş olan bir tarikat lideri, aynı zamanda büyük bir sahtekâr...

.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.