54,6 TL
Standart Teslimat : 10 Aralık - 13 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Öteki Einstein Kitap Açıklaması

 

20. yüzyıl dâhisi Einstein’ın karısı olmak bir lütuf mu, yoksa bir lanet mi? 


Dünya tarihinin en ünlü bilim insanlarından biriyle evlenmiş ve birlikte çalışmış sıra dışı bir kadının hayat hikâyesi… 


 


Mileva Mitza Marić, üç çocuk sahibi fedakar bir anneden çok daha fazlasıydı. O aynı zamanda çevresindekileri zekâsına hayran bıraktıran bir fizikçiydi. Zürih’in en seçkin okuluna girmeye hak kazanmış sayılı kadınlardandı ve sınıf arkadaşı Albert Einstein’la orada tanışmıştı. Ona sonsuz bir aşkla bağlı olmasına rağmen Albert’ın gittikçe artan ünü Mileva’yı gölgede bırakabilirdi. 


Geçtiğimiz yüzyılı derinden sarsan Genel Görelilik Kuramı Einstein dehâsının bir ürünü müydü, yoksa yalnızca ona mı mal edilmişti? Einstein’a ilham veren ve onun çalışmalarını üstün matematik yeteneğiyle destekleyen kişinin Mileva olduğu, ancak Albert tarafından gölgede bırakıldığı hâlâ bir merak ve araştırma konusu. 


 


Öteki Einstein, sürükleyici anlatımıyla çeşitli ihtimallere yer veriyor ve tarihin tozlu raflarında unutulmuş bu dehanın hayatına ışık tutuyor. 


 


 “Muhteşem! Einstein’in gölgesinde kaybolan ilk karısının hikâyesi.”


-Sue  Monk Kidd NEW YORK TIMES Çoksatar Yazarı-


 


 


 “Birçoğunuz Benedict’in feminist görüşlerinin tadını çıkaracak ve neredeyse tarihin içinde kaybolmuş bir kadının yaşamından etkilenecek.”


-Romantic Times Book Rewiev-


 


 


 


Güçlü,


Etkili,


Merak Uyandıran,


Değerli bir tarihi portre


-POBLISHERS  WEEKLY-


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

03.01.2021

***

Kitabı bir yerde önerildiğini görünce almıştım ancak alırken kategorisine bakmak aklıma gelmemişti. Kurgu olduğunu bilmiyordum. Mileva ve Einstein arasındaki bilimsel ilişkinin boyutu hakkında tartışmalar devam etse de bu kitapta yeni mektuplar  ya da Mileva'nın bulunan günlükleri üzerinden yeni bilgilere erişileceğini düşünmüştüm lakin kitabı elime alınca kurgu olduğunu fark ettim. Bilgiler tamamen de hayal ürünü değil, Mileva ve Einstein arasındaki mektuplar ve Mileva'nın arkadaşına yazdığı mektuplar baz alınmış. Diğer yandan kitap oldukça akıcı, Einstein'i yalnızca bir insan olarak görmek güzel bir deneyimdi denebilir. Kitabın sonunda yazara sorulan sorular ve yazarın yanıtlarına ayrılan bir bölüm de bulunuyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.