4/5 - 29 Kişi Yorum Yap
17,5 TL
25,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 29 Şubat - 02 Mart
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

"Osmanlı İmparatorluğu tarihin gerçek anlamdaki son üniversal, yani beynelmilel, cihanşümul imparatorluğudur.

Akdeniz havzasındaki üç tarihî imparatorluktan birini kuranların torunları ve çocuklarıyız. Osmanlı'nın tarihini, kimliğini bilmek ve anlamak kolay değil; bütün etrafımızı, yani yeryüzünün en esaslı uygarlıklarını tanımamız, incelememiz, Osmanlı'nın kurumlarını, anlayışını, olaylara bakışını bilmemiz lazım. Osmanlı'yı tanıdıkça, araştırdıkça, okudukça kendimdaha çok sevecek ve tarihimize daha çok ısınacağız.

Şüphesiz elinizdeki bu kitap da bu konuda okura yardımcı olma ve Osmanlı'ya dair yeni ufuklar açma iddiasındadır."İlber Ortaylı

Geçmişten geleceğe tarihî gelişmelere ışık tutarken, tarihin bıraktığı izleri irdeleyen İlber Ortaylı Osmanlı'yı keşfetmeye devam ediyor. Ortaylı, bu sefer okuru Osmanlı'yı "son imparatorluk" yapan yönetim şekli, devletlerle olan ilişkileri, farklı kültürlere, dinlere yaklaşımı ve kurumlarıyla kısacası kendine özgü kimliğiyle keşfetmeye davet ediyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%75
%10,7
%3,6
%0
%10,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

22.03.2007

Son İmparatorluk

Prof. İlber Ortaylı'nın Osmanlı İmparatorluğu hakkındaki çeşitli konuşmalarından derlenen bir kitap "Son İmparatorluk Osmanlı". Kısa yazılardan oluşan kitapta bir konu sıralaması var denemez. Daha ziyade, bu parçaları birleştiren bir tema var ve o da kitabın ismi zaten. Yani, Osmanlı İmparatorluğu'nu dünya üstündeki son imparatorluk yapan özellikler hakkında enteresan bilgiler ve yorumlar içeren bir kitap var karşınızda. Bu kapsamda Sayın Ortaylı birbirinden farklıymış gibi görünen pekçok konuyu bir potada eriterek inceliyor. Mesela bir yandan II. Abdülhamit ve Fatih gibi hükümdarları, lale devrini, Doğu-Batı kültürü çatışmasının kökenleri ve Osmanlı'daki batılılaşma hareketlerini, Batı'nın Osmanlı'yı kavrama çabalarını ve bu kapsamda oryantalizmi ele alırken, bir yandan da harem, azınlıkların toplum içindeki yeri, ahilik, günlük yaşam ve mahalleler, aydınlar, kütüphaneler ve okuma alışkanlığı, Bursa ve Edirne şehirleri gibi ilk bakışta daha az "akademik" görünen ama son derece ilginç tesbitlerle bezeli konuları da aynı ağırlıkta değerlendiriyor. Daha önce de belirttiğim gibi yazılar tam anlamıyla bir sıra takip etmiyor ve yazılı hale getirilmiş olmalarına rağmen hala sözlü anlatımın özelliklerini taşımaya devam ediyor. (Hatta bir noktadan itibaren, televizyonda İlber Ortaylı'yı dinliyormuşsunuz gibi bir izlenime kapılıyorsunuz ister istemez.) Bu nedenle hem kolay okunan hem de kolay okunamayan bir kitap Son İmparatorluk Osmanlı. Kolay okunuyor çünkü parçaları farklı zamanlarda birbirinden bağımsız olarak okuyarak kitabı tamamlayabiliyorsunuz. Diğer yandan kolay okunamıyor çünkü tam bir bütünsellik ve yazılı anlatıma has yapılandırma kitapta eksik.<br>
<br>
Tüm bu özellikleriyle, illa ki sakin kafayla okumanızı gerektirmeyen, ilginç bilgiler içeren, tarihe ve Osmanlı'ya büyük bir sevgiyle yaklaşan ve konunun akademik kitaplarına oranla çok daha hızla okunabilen bir tarih kitabı okumak istiyorsanız Son İmparatorluk Osmanlı tam size göre. Ben ne zamandır tarihle ilgili kitap okumadığımı farkederek elime almıştım. Kitabı bitirdikten sonra bu ihtiyacı büyük ölçüde giderdiğimi hissettim. Meraklılarına ve hep okuduğu türde kitaplara kısa bir ara verme ihtiyacı duyanlara tavsiye ederim.

10.02.2007

Osmanlı

Günümüzde beğendiğim ve takip ettiğim tarihçilerin başında geliyor Ortaylı. Çok güzel bir eser. Gençliğe tavsiye ederim.

27.10.2006

Çok kıymetli bir eser, tebrik ederim

Sayın Ortaylı'nın kendine has üslubu, Osmanlı'yı daha doğru tanımamıza fırsat veriyor. Osmanlı'nın en güzel anlatıldığı bir eser. Bence okumalısınız.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız