36,0 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Osmanlı'nın Balkan Rüyası Kitap Açıklaması

 

Hükmettikleri coğrafyada gösterdikleri kudret, hoşgörü ve adaletli yönetim anlayışıyla Selçuklular’ dan sonra Anadolu’da oluşan siyasi boşluğu, ancak Osmanoğulları beyliği doldurabilmiştir. Çünkü küçük bir beylik iken bile rüyalarında hayalini kurmayı başardıkları "cihan devleti” inancını, büyük bir azim ve kararlılıkla başlattıkları fetih sürecinin üzerine inşa etmişlerdir.

Başarılı fütuhatları, köklü inançları ve kültürleriyle Anadolu coğrafyasından parlayan bu ışık önce batı Anadolu’yu ve Balkanları sonra da Ortadoğu ve Afrika’ya kadar uzanan geniş toprakları aydınlatmıştır. Bu aydınlanma öyle bir hale ulaşmıştır ki Osmanlılar’ ın hükmü üç kıtada ve belki de ilk kez büyük bir sevgi ve inançla baş tacı edilmiştir.

Böylelikle sadece toprakları fethetmek yerine insanoğlunun gönlünü fethe çabalayan bu köklü anlayış kendisini ilk kez Süleyman Şah’la birlikte Rumeli coğrafyasında göstermiştir. Rumeli’ye geçiş, İslam’ın adaleti ve hoşgörüsüyle birlikte Türklerin cesaret ve kahramanlıklarının harmanlandığı bir destanın başlangıcı olmuştur. Bu vesileyle Osmanlılar’ la tanışan Balkan Toprakları Türkler için sadece bir coğrafyayı karşılayan isim olmamış, aslında yiğitliğin, imanın, asaletin, yanında bir var oluşun da adı olmuştur. Sadece bu haliyle bile balkanlar Osmanlı’nın Türk –İslam kültürüyle adeta nakış gibi işlediği eşsiz bir medeniyetin şahlanışına şahit olmuştur.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.