53,2 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Osmanlı'dan Günümüze Türk Sendikacılık Tarihi Kitap Açıklaması

 

Osmanlı ‘dan Günümüze Türk Sendikacılık Tarihi, dört bölümden oluşmaktadır : Birinci bölümde, Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden elde edilen orijinal belgelere dayandırılarak 1852’ den 1922’ye kadar işçi hareketleri ve örgütlenmeleri, keza Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki işçi cemiyetleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde 1946’da Cemiyetler Kanunu’nda yapılan değişiklikle sendikal örgütlenme yasağı kaldırılmıış; 1960’a kadar kurulan taban ve TÜRK-İŞ gibi üst örgüt sendikalar detaylı bir şekilde incelenmiştir.


Üçüncü bölümde ; 1963 tarih 274 ve 275 sayılı Kanun’lar dönemiyle gelişme sürecine giren sendikacılık DİSK, MİSK, HAK-İŞ’in kurulmasıyla yeni bir boyut kazanmış ; 275 sayılı Kanun’la uygulamaya giren toplu pazarlık imkanıyla bağıtlanan sözleşme ve kapsadığı işçi sayısı, keza grev ve lokavtlarla ilgili istatistikler verilmiştir. Ayrıca DİSK’in kurulmasıyla değişen sendikacılık anlayışıı bağlamında doktriner/ mücadeleci sendikacılık ve sendika-siyaset ilişkileri irdelenmiştir.


Dördüncü bölümde, küreselleşme süreci ve neoliberal politikalar döneminde değişen koşullarda sendikacılık üzerinde durulmuş ; neoliberalizmin sendikacıılığa yansıyan olumsuzlukları, keza sendikacılıkla doğrudan ilgili 2821 , 2822 ve 6356 sayılı Yasalar irdelenmiştir.
« Osmanlıı’dan Günümüze Türk Sendikacılık Tarihi » başlıklı kitabın özgün yanlarından biri ; İŞÇİİ-İŞVEREN ve MEMUR sendikacılığının tek bir kitapla okuyucuya sunulmasıdır. Kitabın bir diğer özgün yanı ; Türkiye’de 1947’den günümüze kadar kurulan tüm işçi, işveren ve memur sendikalarının kuruluş tarihleri, kuruldukları illere göre dağılımı kitabın ekler kısmında yer almıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.