Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Osmanlıda Köleliğin Sonu 1800-1909 Kitap Açıklaması

 


Osmanlı ve Avrupa kaynaklarına dayalı usta işi bir çalışma olan bu kitap karşılaştırmalı kölelik araştırmalarına büyük bir katkı. Erdem, Osmanlı kölelik kurumunun ayırt edici özelliklerini inceliyor, daha da ilginci, bunu kölelerin kendi görüş açılarından yapıyor. İstanbul’daki azatlı köle toplumunu ele alış tarzı kitabın literatüre ana katkılarından biri... Erdem, Osmanlı köleliğinin alt kültürlerinden birini daha geniş olan Afrika köleliği çalışmalarıyla bağlantılandırıyorSayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kitap Yayınevi

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

20.07.2013

Osmanlı´da kölelik

Müslümanların, Hz. Muhammed´in ölümünden sonra Kur´an-ı Kerim´i kendi menfaatlerine göre yorumladıkları, bu konulara örnek kölelik kaldırılmış olmasına rağmen sonraki yıllarda artarak devam etmektedir. Daha da ilginci müslümanların halifesine (Osmanlı padişahına) köleliğin kaldırılması teklifi İstanbul´da bulunan İngiliz elçisi tarafından yapılmaktadır. Avrupalılar´ın uzun yıllar uygulayıp sonuçlarının başarısız olduklarını görüp 1815 Viyana Kongresi ile kaldırdıkları köleliği İslamiyet 632 yılında kaldırmıştır. Demek ki bazı şeylerin kutsal kitaplarda yazması yetmiyor. Buradaki bilgilerin pratik hayat dökülmeden hiç bir işe yaramadığını gösteren müthiş bir kitap. Türkiye´de tarihimizin bu konuları halen incelenmiş değil ve bu konularda araştırma yapmak cesaret işi.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.