11,7 TL
Standart Teslimat : 31 Mayıs - 03 Haziran
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Osmanlı'da İdam Edilen Alimler Kitap Açıklaması

 

Türk ve özellikle de Osmanlı tarihine ilişkin bu eser, ele aldığı özel konu ile düşünce tarihimizde bir ilktir. “Osmanlı sisteminde ortaya çıkan karşı düşünce”nin incelendiği çalışmada, Türk tarihini saltanat tarihi olarak gören egemen anlayışın dışına çıkılmış, belli bir dönem sonrasında devşirme sistemi ile Türklerin elinden alınıp Enderuncu kadronun eline geçen Osmanlı yönetiminin, Türk düşmanlığı ile atbaşı giden bilim düşmanlığı ve bunun yıkıcı sonuçları ortaya konmuştu.

Alt tabakaların tarihini temel alan bu kitapta, özel olarak Osmanlı Devleti’nde düşünceleri yüzünden idam edilen alimler anlatılmıştır.

Bugüne kadar akademisyenler tarafından görmezden gelinen, hatta horlanan bu ulu dedelerimizin kimliğinde Türk halkının özel tarihi yazılmıştır.

Bu kitapta,15. yüzyılda Edirne’de diri diri yakılan Hurufilerden başlayıp 17. yüzyıl sonlarında 90 yaşında iken katledilen Hamzavî piri Beşir Ağa’ya kadar uzanan yelpazede bilinmeyen halk uluları anlatıldı.

Eserde, düşünce şehitlerinin yaşadığı ortamla ilgili olarak Osmanlı sivil yaşamına ait belgeler, eski kaynaklardan sayfa sayfa, bol bol aktarılmıştır. Böylece araştırmacılara sivil kaynak da sağlanmıştır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

18.06.2020

Sık rastlanmayan bir konuda aydınlatıcı bir kitap

Rıza Zelyut okuyucuyu sıkmadan berrak ve akıcı bir dilde yazıyor. Dipnotları sizi bunaltmayacak ama bir yandan da güzel bir kaynakçaya yöneltecek bir sıklık ve uzunlukta. Kitaptaki bölümler:İslamiyetle karşılaşmaOsmanlı'nın ortaya çıkışıOsmanlı'da karşı düşünceDüşünceleri nedeniyle idam edilen alimlerGenelde bu tür konular çok uzun ve sıkıcı ele alınıyor. Bu kitap 212 sayfayla bu işi başarmış. Üstelik piyasadaki bir çok kitap bu tür konulara değinmiyor. Başlığından anlaşılacağı gibi yazarın belli bir tavrı var ve kitap boyunca da bu duruş devam ediyor.Ancak okudukça kafanızdaki bir takım sorulara cevaplar buluyor ve neden daha önce bahsi geçmedi diye hayıflanıyorsunuz. Diğer kitapları da incelemeye değer. Rıza Zelyut'a teşekkür ederim.

10.06.2020

Sıradışı bir çalışma

Osmanlı yönetiminin ve ulemasının zaman içinde tek biçime (ortodoks sünniliğe) doğru kayarak muhalif gördüğü ve genelde halk arasında tutulan dini liderleri nasıl elimine ettiğini örnekleriyle anlatıyor. Bir nevi düşünce özgürlüğünün çağlar boyu sindirilmesinin Osmanlıdaki öyküsü diyebiliriz.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.