Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Osmanlı Sarayında Avrupa Porselenleri Kitap Açıklaması


Topkapı Sarayı Müzesi’nin önemli koleksiyonlarından biri olan ve 5 bin parçadan oluşan Avrupa porselenlerinden seçilmiş örnekler, 25 Mayıs – 28 Ağustos 2005 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenen eserlerin örneğidir.
Avrupa porselenleri koleksiyonu; diplomatik hediye, satın alma ve muhallefat yoluyla oluşmuştur. Koleksiyonda yer alan parçalar, el becerisi ile üretilen nadir ve kıymetli sanat eseri özelliğine sahiptir. Osmanlı saraylarında daima ilgi gören porselen eşyalar, önceleri sultanların ve devletin ileri gelenlerinin sofralarını ve saraylarını süslemiştir.
Yüzyıllar boyunca Osmanlı Sarayı ve çevresi tarafından bir statü sembolü olarak görülen Çin porselenlerine gösterilen yoğun ilgi, Avrupa’da porselenin keşfedilip Osmanlı İmparatorluğu’na ithal edilmesine kadar büyük bir hızla devam etmiştir. Avrupa’da porselen ilk defa Almanya’da, 1710 yılında Johann Friedrich Böttger tarafından Meissen’de yapılmaya başlanmıştır. Osmanlılar’ın Avrupa porselenleri ile tanışması ise kısa bir süre sonra gerçekleşir. Osmanlı sultanlarının ve saray çevresinin, Avrupa porselenlerine ilgi duymasında Sultan III. Ahmed döneminden (1703–1730) itibaren başlayan ve giderek artan diplomatik ilişkilerin büyük payı olduğu kabul edilmektedir.

Sergi Katoloğunda, Osmanlılar’ın sosyal yaşantısında önemli yeri olan porselen kahve fincanları ve servis takımları, kapaklı sahanlar, leğen-ibrik takımlarından oluşan Alman, Avusturya, Fransa porselenlerinden seçilmiş örnekler ve Çar I. Nicola’nın hediyesi olan bir Rus yemek takımı da bulunmaktadır.Sayfa Sayısı: 75

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sakıp Sabancı Müzesi

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.