Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Osmanlı - Bir Dünya-İmparatorluğun Soykütüğü

Osmanlı - Bir Dünya-İmparatorluğun Soykütüğü

Osmanlı - Bir Dünya-İmparatorluğun Soykütüğü

Yayınevi :

Dipnot

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu inceleyen tarih yazımı yakın zamanlara kadar iki temel soru etrafında yoğunlaşıyordu. Bunlardan ilki Osmanlı teritoryal genişlemesinin ardından yatan itici gücün gaza mı, yoksa yağma mı olduğuydu. İkincisi soru ise Osmanlı'nın Bizans-Hıristiyan ya da Türk-İslam uygarlıklarından hangisinin izleyicisi olduğuna yanıt arıyordu. İlk soru etrafında süren tartışmaya idealist ve materyalist tarih felsefelerinin mücadelesi damga vururken, ikinci sorunun odaklandığı tartışma Avrupa-merkezcilik ile milliyetçiliğin çarpışma alanı olarak karşımıza çıkıyordu.
Barış Ünlü, bu iki tartışmanın ötesine geçerek Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş problemi üzerine yeni bir yaklaşım öneriyor. Yazarın benimsediği dünya-merkezci yaklaşım zaman ve mekân açısından alışık olduğumuz ölçekleri değiştirmekte, büyütmekte ve çoğaltmaktadır. Barış Ünlü böylece, farklı zaman ve mekân karşılaşmalarının, dünya tarihinin yenilenen ve yinelenen tarihsel örüntülerinin ve kültürlerarası etkileşimlerinin bir ürünü olan Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş tarihini yeniden yazmaktadır.
Elinizdeki kitap Osmanlı'nın dünya-tarihinin derinliklerine uzanan soykütüğünün izini süren bir tarihsel sosyoloji ve sentez denemesidir.Sayfa Sayısı: 238

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dipnot

İlk Baskı Yılı : 2011

Sayfa Sayısı : 238

Dil : Türkçe

ISBN: 9786054412372


Yorumlar (0)

Henüz yorum yapılmadı!