294,0 TL
Standart Teslimat : 10 Şubat - 13 Şubat
Bu üründe kargo bedava!
;

Osman Balcıgil Seti-4 Kitap Takım Kitap Açıklaması

 

Dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet Ran'ın annesi Celile Hanım'ın yaşam öyküsünün anlatıldığı roman Ela Gözlü Pars Celile, yazar Sabahattin Ali'nin hayatının aktarıldığı Yeşil Mürekkep, büyük kalem Suat Derviş'in hayat hikâyesi İpek Sabahlık ve Türk tiyatrosunun dev ismi Afife Jale'nin merkezinde olduğu Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale romanlarından oluşan 4 kitaplık Osman Balcıgil seti; Destek Yayınları etiketiyle sizlerle!

 

"Osman Balcıgil Seti-4 Kitap Takım" adlı kitabı neden okumalısınız?

Belgesel roman ve yaşam öyküsü okumayı seviyorsanız bu set size göre. Biyografik roman yazarı Osman Balcıgil, eserlerinde yakın Türkiye tarihindeki önemli isimlerin hayat hikâyelerini okuyucu ile buluşturuyor. Yazar, takımdaki kitaplardan biri olan Ela Gözlü Pars Celile'de Nazım Hikmet'in annesi ressam Celile Hanım'ın hayatına odaklanıyor. Yeşil Mürekkep romanında ise yazar Sabahattin Ali'nin Almanya'dan Türkiye'ye dönüşünü, yazdığı ilk şiirleri, öğretmenlik yaptığı köyleri, eşi Aliye Ali ve kızı Filiz Ali ile yaşantısını, dostlarını ve öldürülmesini anlatıyor. İpek Sabahlık'ta yazar, Alman okuyucuların Suzet Doli olarak tanıdığı yazar ve gazeteci Suat Derviş'in bilinmeyenlerini okuyucuya aktarıyor. Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale ise Osmanlı'nın ilk kadın tiyatro sanatçısı Afife Jale'nin yaşamını ve Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yaşama veda etmesini anlatıyor. Osman Balcıgil'in derin araştırmalar sonucu usta kaleminden ortaya çıkardığı bu seriyi mutlaka okumalısınız.

 

Bunları biliyor muydunuz?

Afife Jale, ilk kez Hüseyin Suat'ın "Yamalar" oyunu ile sahneye çıkar. Darülbedayi'ye katılımıyla bir kadın oyuncunun sahneye çıkacak olmasından dolayı büyük eleştirilerle karşılaşır. Moda'da dünyaya gelen Suat Derviş, şair Nazım Hikmet'in çocukluk arkadaşıdır. Suat Derviş'in yazdığı ilk şiir, Nazım Hikmet'in eseri Alemdar gazetesine göndermesiyle yayımlanır. 1927 yılında eğitim için Almanya'ya giden Derviş, Almanya'da nasyonal sosyalizmin yükseldiği yıllarda çeşitli gazete ve dergilerde çalışır. Ancak 1932 yılında babasının hayatını kaybetmesiyle eğitimini tamamlayamadan Türkiye'ye dönmek zorunda kalır. Sabahattin Ali, ünlü hiciv yazarı Aziz Nesin ile birlikte "Markopaşa" isminde bir mizah dergisi çıkarır. Markopaşa dergisinin bazı sayıları dergiyi basacak matbaa bulunamadığı için Aziz Nesin ve Sabahattin Ali tarafından elle çoğaltılır. Markopaşa'da yazdığı yazılardan dolayı yargılanan ve Türkiye'den ayrılmaya çalışan Sabahattin Ali, ülkeden kaçacağı sırada öldürülür.

 

Bu kitabı sevenler için diğer önerilerimiz

Osman Balcıgil Seti-4 Kitap Takım'ı beğendiyseniz ünlü postmodernist yazar Oğuz Atay'ın İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan'ın hayatını kaleme aldığı Bir Bilim Adamının Romanı eserini okuyabilirsiniz. Otobiyografi okumayı seviyorsanız Bob Odenkirk'ün Komedi Komedi Komedi Dram kitabına da bakabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.