Ürün geçici olarak temin edilememektedir
;

Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı Kitap Açıklaması

 


Oscar için hayat hep zordu. Geçmişi ta Dominikli atalarına uzanan bir lanet, bir fuku, kısa yaşamının üstünde kara bir karga gibi dolanıp durduktan sonra ömrüne son noktayı koydu.

Oscar için aşk hep zordu. "Yüzüklerin Efendisi" ve bilgisayar oyunları delisi bu genç adamla değil sevişmek isteyecek, sohbet edecek kadın bile bulmak neredeyse imkânsızdı. Oscar gitti, o imkânsız denizindeki en imkânsız damlayı buldu.

Dominik Cumhuriyeti'nde şöyle derler: Her fukü'yu bozacak, laneti senden uzak tutacak bir karşı-büyü, bir zafa vardır.

Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı, bir şey daha diyor: Kötülük kadar aşk da vardır.

Ve huzurlarınızda:

Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı!

"Oscar'a göre okul, bir ortaçağ infaz gösterisinin günümüzdeki karşılığıydı; ağaç gövdesine başlanmak ve zıvanadan çıkmış, zaten yarım olan aklını hepten yitirmiş bir güruhun taşlamalarına, hakaretlerine katlanmaktan farksızdı; güya daha iyi, daha güçlü bir insan olarak çıkacağı bir deneyim, bir olgunluk sınavıydı, oysa gerçek hiç de öyle değildi..."Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Everest Yayınları

Ödüller

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

24.03.2011

Güzel bir post-başkaldırı

Böyle romanlar ister sevin ister yerden yere vurun çok uzun zaman güncellğini koruyacaktır. Çünkü birbirinden zengin sosyal ayrıntılara ve toplumun siyasal yapısına vurgu yaparken, aynı zamanda ana karakterlerin (anti karakterlerin, birtek Oscar Wao yok romanda) psikolojik ve sosyal derinliklerine inmeyi başaran yazarlar ender bulunur. Özellikle Oscar´ın dedesinin anlatıldığı bölümleri okurken her Türk insanın gözünden 12 Eylüllün geçeceğine, buyüzden Amerikan´ıın pençesini taktığı Latin Amerika´nın bir çok ülkesine çok benzeyen ülkemizdeki muhalif gençlik kuşaklarla Latin Amerika toplumunun  varoluş sorunlarını, yer yer mizahi yer yer de muhalif bir dille nası lbu kadar  benzedeğini can alıcı bir post modern serüvenle okuyacaksınız. Roman bittikten sonra da acaba bizim ülkemizde böyle kaç yazar var da Latin Amerika ülkelerinde yaşan insanları can evinden vurur diye hayıflanacaksınız....      

03.09.2009

Zeka dolu ve komik

Çok farklı bir kültürü eğlenceli bir şekilde keşfetmek  aynı zamanda benzerliklerimiz konusunda şaşırmak için.....
(Dominik Cumhuriyetinin yakın siyasi tarihi, siyasi figürleri hakkında da bolca bilgi var!!)
Ergen olmak, göçmen olmak, (moda deyimle) hep öteki olmak, üstelik bir de tutkulu olmak...
ÇOK keyifle okudum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.