83,6 TL
Standart Teslimat : 15 Ağustos - 18 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Orta Çağdan Yeni Çağa Uygarlığın Öyküsü Kitap Açıklaması

 

Orta Çağ ile birlikte yönetim ve ticaret alanında büyük değişimler yaşanmaya başlamıştır. İlk önceleri mutlak gücü elde tutan krallar, prensler ve soylular zaman içinde bu gücü halkın temsilcileri ile paylaşmak durumunda kalacaktır. Bu dönemin savaşları başlangıçta siyasi güç elde etmek için yapılıyorken zamanla din ve ticaret savaşlarına dönüşecektir. Bazı yörelerde özgürlük düşüncesinin kök bulmasıyla birlikte Parlamento güçlenecektir. Ancak döneme damgasını vuran olaylar dizisi Haçlı Seferleri olmuştur. Dünya din savaşları ile çalkalanırken bazı bölgelerde kentler gelişmekte ve ticaret belirleyici olmaktadır. Bunun sonucunda ortaya çıkan Rönesans ile birlikte sanat ve bilim hak ettiği değeri görmeye başlar. Matbaanın bulunması ve üniversitelerin gelişmesi din olgularının da sorgulanmasına yol açacaktır. Din alanında Reform hareketinin fitilini Martin Luther ateşleyecektir ve Calvin ve Zwingli onu takip edecektir. Ulus-devletlerin oluşması nedeniyle Papalık devletleri gücünü kaybedecek ve her ülke kendi Kilisesini tesis etmeye başlayacaktır.

Dönemin bir başka belirleyicisi ise yapılan keşif seferleri olur. Doğu'nun zenginliklerine ulaşmak için yola çıkan denizci gezginler Amerika kıtalarını bulur ve orada sömürgeler oluşturur. Afrika, Hindistan ve Asya'nın bazı ada ülkeleri Avrupa'nın büyük güçlerinin sömürge oluşturma çabalarının mağdurları olacaktır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.