Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyat Tarihi Kitap Açıklaması

 


Türk edebiyatı tarihlerinin hiçbir zaman vazgeçilemeyecek olanı şüphesiz ki Ahmet Hamdi Tanpınar'ın On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi'dir. Bundan sonra da ne kadar edebiyat tarihi yazılırsa yazılsın, Tanpınar'ın verdiği hükümler kültürümüzdeki yerini koruyacak niteliktedir. Çünkü yazar sadece malzemeyi nakletmekle yetinmemiş, içinde yaşadığı "devri anlamaya" ve anlatmaya çalışmıştır.

Uzun 19. Yüzyıl olarak nitelendirilen Türk modernleşmesinin, aslında doğası gereği, edebî metinler üzerinden bir okumasını yapan yazar, Türk düşünce tarihinin meselelerini de masaya yatırmaktadır. Bu çerçevede siyasî olaylara paralel olarak, gazetenin yükselişi, roman ve şiirin aldığı yeni formlar Tanpınar'a has bir üslupla metnin içerisine dahil edilmektedir.

Dergâh Yayınları olarak Ahmet Hamdi Tanpınar'ın bütün eserlerini yayınlamaya, Türk Edebiyatının ve düşünce tarihinin temel kitaplarından biri olan On Dokuzuncu Asır Türk Edebiyatı Tarihi ile devam ediyoruz.Sayfa Sayısı: 656

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

17.11.2020

Guzel

Gayet iyi ve yeterli bilgi var

12.11.2020

Ondokuzuncu Asır Türk Edebiyâtı

Yeni Türk Edebiyâtı alanı için muhteşem bir eser. 'En Uzun Yüzyıl' olarak da bilinen on dokuzuncu yüzyıl hakkında edebî, kültürel, sanatsal, sosyal ve toplumsal vâkıaları detaylı bir şekilde işlemiş Ahmet Hamdi Tanpınar hocamız. Tanzîmat devri ve sonrası gelişen yenileşme, modernleşme ve Batılılaşma cereyanlarını da güzel ve ayrıntılı biçimde ele almış Tanpınar hoca. Edebiyâtımız adına çok değerli ve muazzam bir eser.

11.11.2020

Kitap

Cok değerli bir kaynak..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.