7,25 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

On Binler'in Dönüşü Kitap Açıklaması

 

Yunan filozof, yazar, tarihçi ve asker Ksenophon’un ünlü eseri Anabasis, Heredot Tarihi ve Amasyalı Strabon’un  seyahatnamesi ile birlikte dünyanın ilk gezi yazılarından biridir.

Ksenophon bu eserde, bizzat yaşamış olduğu olayları kaleme almıştır.

MÖ 400’lü yıllarda gerçekleşen olaylarda, kardeşi II.Artakserkses’i devirerek Pers tahtını ele geçirmeye çalışan Kyros, Sardes ve Ege Bölgesindeki kentlerden paralı Yunan askerleri toplayarak Pers ülkesine saldırmak için harekete geçer.

Pers krallığının genç varisinin peşine takılan paralı Yunan askerleri arasında Ksenophon da bulunmaktadır. Sardes’ten yola çıkan On Binler, İskenderun ve Belen geçidini aşarak Mezopotamya’ya girerler. Burada  yapılan savaşta Yunan askerlerinin başındaki genç Pers prensi Kyros ölecek, ülkelerine dönmek isteyen Yunan paralı askerleri ise dönüş yolunda yollarını şaşıracaklardır.

Eserde bahsedilen seferin gerçekleştiği olaylar günbegün anlatılmaktadır. Orduya tarih yazarı olarak katılan  Ksenophon’un bu eserini Herodot’un yöntemiyle yazdığı belirtilir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.