Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Ölümden Beter Yaşamlar Kitap Açıklaması

 


Yaşamda var olma ve tutunma çabasının dayanağını oluşturan tüm koşullara gerçekçi, alaycı ve acımasız bir yaklaşım…

Yolları terk edilmiş bir komün evinde kesişen, geçmişleri, umutları ve doğruları bambaşka iki insanın; Âdem Ziya ve Diler'in tüm farklılıklarına rağmen bir arada yaşama "mecburiyeti", başka bir ilişki biçimi yaratacak ve hayat mücadelesinden sağ çıkabilmenin anahtarını oluşturacaktır, en azından biri için.

İlker Aksoy, sınıfsal farklılıkları ve toplumsal rolleri deşifre ederek rekabet, esneklik, yaratıcılık gibi kavramlarla tasvir edilen yeni çalışma hayatının prangalarını gözler önüne sererken, kent yoksullarının, hırsızların, mavi yakalı işçilerin, ev kadınlarının, çoğunluğun "ölümden beter yaşamlar"ına tanık olmaya zorluyor. Çark işledikçe güçlenenlerin zafer addettikleri trajedi tüm çıplaklığıyla açığa çıkarken yakın görünen dostların, istenmeyen komşuların, kuşatıcı ailelerin etrafında baş döndürücü bir sarmal şekilleniyor.

Kara mizahın keskin dilinin başarıyla kullanıldığı Ölümden Beter Yaşamlar, her şeyin gerçeklik üzerinden tariflendiği ancak gerçeklik zemininin giderek kaydığı cehennemlerimizle yüzleştiren modern bir tragedya…

"Gökyüzünün rengi ne?
-Mavi.
-Olmadı.
-Neden?
-Sen en son ne zaman gökyüzüne baktın?
-Hatırlamıyorum.
-Gökyüzünün rengini ezberinden söylüyorsun. İşte bu yüzden cevabını kabul edemem."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 325

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Sel Yayıncılık

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

küçük İskender 19-02-2015
Hayattasın dediler, üzerime alınmadım

Bir mekanı şekillendiren şey onun içine giren varlığın mıdır? Tesadüfen bir yerde bulunmakla, tesadüfün de bir sorumluluğa dönüştüğünü kabullenmekle yüzleşmek, aslında hayatın yeryüzünü tamamen ele geçirdiğini çok evvelden bilmekle bir ilgisi olabilir mi? Bunca kalabalıkta toplam kaç ömür bir insan edecektir? .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

02.03.2015

Çok Güzel Bir Kitap

Okuduktan sonra üzerimde etkisi kalan kitapları çok seviyorum. İlker Aksoy´un bu ilk romanı da gerçekten okuduktan sonra insanın üzerine etki bırakıyor. Sanki okumaya başlamadan önceki ve sonraki insan aynı değişmiş gibi.. Ayrıca kitabın kendi içinde yabancılaştırma efektleri kullanılması okuyana ayrı bir heyecan yaşatıyor (Metin kişileri dışında konuşanlar bende yabancılaştırma efekti etkisi bıraktı). Açıkçası herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir kitap oldu. (Ayrıca üzerine dramaturji çalışması çok zevkli bir sahne metni olacağını düşünüyorum.) Kitaplığımda ÿ"ilerleyen yıllarda yeniden okuÿ" rafına koydum kitabı :) iyi ki de yazmış, çok da güzel olmuş. eline emeğine sağlık

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.