78,0 TL
Standart Teslimat : 16 Ağustos - 19 Ağustos
150 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Ölü Canlar - Hasan Ali Yücel Klasikleri Kitap Açıklaması

 

Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Ukrayna’da, orta halli toprak sahibi bir ailede dünyaya geldi. Çocukluğunu etkileyen köy yaşamı ve Kazak gelenekleri eserlerine yansıdı, Ukrayna halk kültürünün ögeleriyle işlenmiş öyküler yazdı. Mizah anlayışı, gerçekçi tutumu ve canlı anlatımıyla Rus edebiyatında önemli bir yeniliğin öncüsü oldu. Bu yenilik, Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Petersburg Öyküleri ve Mirgorod Öyküleri’nde mizahın yanı sıra yaşam karşısında karamsarlık ve dünyanın kötülüğü üzerine düşünceleriyle şekillendi. Müfettiş adlı oyununda yozlaşmış bürokratları acımasızca alaya aldı. Gogol, Ölü Canlar adlı romanıyla 19. yüzyıl Rusyası’nda toplumsal düzenin ve bireylerin eleştirisini eşsiz bir başyapıt olarak ortaya koymuştur. Mazlum Beyhan (1948): Dostoyevski’den Suç ve Ceza ve Budala, Tolstoy’dan Sanat Nedir?, Çocukluk, İlkgençlik, Gençlik, Gogol’den Bir Delinin Anı Defteri, Burun, Palto Mazlum Beyhan’ın çevirdiği başyapıtlar arasında yer alır. Ayrıca Çernişevski, Belinski, Kropotkin ve Şçedrin’den Türkçeye kazandırdığı eserlerle hiç tartışmasız son 35 yılın en önemli Rus edebiyatı çevirmenlerinden biridir.


(Tanıtım Bülteninden)

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

10.12.2019

Kendinizi hiç bu kadar değersiz hissedebilir miydiniz?

Ölü Canlar; konusu, yazılışı tarzı, karakter seçimi ile muhteşem bir eser.Esasında konu Puşkin'e ait fakat Gogol'a veriyor ve vermekle iyide yapmış gibi görünüyor.Zamanın Rusyasında toplum içinde hiyerarşik kötü düzen yetmezmiş gibi alt tabakadan insanın (mujikler,kâhyalar,fakir insanlar) toprak soyluları tarafından sürekli ezilmesi,itilip kakılması, kötü söz söylenmesi yetmezmiş gibi bu romanda işlenen konu bu berbat durumun daha ilerisinin bile olabileceğinin acı gerçeği peydah oluyor.Çiçikov adında kurnaz karakter ölü canlar üzerinden para kazanmaya,ilerideki hayatında kendini rahat ettirmek için uğraşıyor,didiniyor.Yaşadıklarında dâhi rahat yüzü görmemiş bu ölü canlar öldükten sonra bile üzerlerinden gelir elde edilebilecek değersiz varlıklar olarak görülüyor.İnsan nasıl bu kadar acımasız olabilir doğrusu bunu düşündüren bir roman.Roman ana karakteri böyle bir kişilikte olmasına karşın Gogol'ün muhteşem üslubuyla gözünüze öyle normal ve güzel geliyor ki hayret ediyorsunuz.Ne acı ama değil mi ? Şiddetle tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.