39,0 TL
Standart Teslimat : 13 Temmuz - 16 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Okumanın Tarihi Kitap Açıklaması

 


"Bir sayfanın üzerinde yazılı harfleri okumak onun girdiği kılıklardan yalnızca bir tanesi. Artık var olmayan yıldızların haritasını 'okuyan' bir gökbilimci; kazanacak kağıdı oynamadan önce ortağının hareketlerini 'okuyan' kağıt oyuncusu; bir kaplumbağa kabuğundaki eski izleri 'okuyan' Çinli falcı; gecenin içinde ve çarşafların altında, sevgilinin bedenini görmeden 'okuyan' aşık; elini suya daldırıp da okyanusun akıntılarını 'okuyan' Hawaiili balıkçı: Hepsi işaretleri çözebilme ve anlaşılır kılma eylemini kitap okuru ile paylaşıyor."

Alberto Manguel, on altı yaşında Borges'e kitap okuyarak başladığı okurluk "kariyerini" beş dilde okuyarak, yazarak, çevirerek, derleyerek dünyanın farklı yerlerinde sürdürüyor. Okumanın Tarihi Alberto Manguel'in Borges'e kitap okuduğu yıllardan, bulunan en eski kil tabletler ve CD-ROM'lara, kitap okumak için tasarlanmış yataklardan dünyanın en etkileyici kütüphanelerine dek tutkulu bir okurun çok renkli dünyasında yolculuk.Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Virgül Eleştirdi

Ülkesinden uzakta geçen ilk çocukluk günlerinde İngiliz, Alman ve İbranî dillerini öğrenen, anadili olması gereken İspanyolca ile ise ancak yedi yaşında tanışan, on altı yaşına bastığında Borges’e kitap okuma işine başlayan ve şu sıralar Britanya, Paris, Roma üçgeninde yaşayan, buraların dilinde okuyan bir yazar okumanın tarihini yazmaya kalkarsa ortaya nasıl bir sonuç çıkar, diye düşünmüş müydünüz hiç?.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

04.09.2002

Alberto Manguel & Füsun Elioğlu

Keşke Manguel'in kitabını bir de Füsun Elioğlu'nun çevirisinden okuma şansı olsaydı. Bitmesin diye demlene demlene okunuyor. Manguel'in zaman zaman eklektikleşen ve bir türlü toplumsal tarihle buluşamayan titiz çalışması Elioğlu'nun Türkçesi ile bir okuma şölenine dönüşüyor.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.