4,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
16,8 TL
28,0 TL %40
Standart Teslimat : 26 Ekim - 30 Ekim
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Odysseia Kitap Açıklaması


Odysseia Homeros tarafından söylendiğine inanılan iki önemli Yunan destanından biridir. Bir ölçüde İlyada'nın devamı niteliğindedir ve bu iki destan birlikte, Batı edebiyatında önemli bir yere sahiptir. M.Ö. 8. yüzyılda Anadolu'nun sahillerinde İyonya'da söylenildiğine inanılmaktadır. Birçok araştırmacı bu destanın sözlü geleneğe uygun şekilde düzenlendiğini ve okunmaktan daha çok söylenmesinin ve dinlenmesinin amaçlandığını düşünmektedir. Odysseia'nın en etkileyici özellikleri arasında olayların düz bir çizgi biçiminde gelişmemesi, kadınların ve kölelerin olayların gelişimi üzerinde, savaşan erkeklerin yanı sıra etkili olmaları bulunmaktadır.

Dünyanın en önemli edebiyat eserlerinden biri olduğu kabul edilen Odysseia Destanı, esas olarak Odysseus adlı Yunan kahramanını ve onun Troya'nın düşüşünden sonra eve dönüş yolculuğunu ele almaktadır. On yıl süren Troya Savaşı'ndan sonra Odysseus'un evine dönmesi için bir on yılın daha geçmesi gerekmiştir. Bu yirmi yıllık süre içinde Odysseus'un öldüğüne inanılmış ve karısı Penelopeai ve oğlu Telemakhos, Penelopeia ile evlenmek isteyen bir grup küstah taliple uğraşmak zorunda kalmıştır.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 424

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 334

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Panama Yayıncılık

 

Puanlamalar
%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.04.2019

Çilekeş yolculuk

Odysseia Troya Savaşı kahramanlarından Odysseus'un, ülkesi İthake'ye dönerken on yıl süren yolculuğunda yaşadığı maceraları anlatan bıyıklı bir destandır. Fakat bununla da kalmaz bu eser çünkü o Antik Yunan'da tıpkı İlyada gibi bir kutsal kitap olarak kabul edilmekteydi. Maceralar bir kenara kadının nasıl görüldüğünü, kaderin nasıl algılandığını, şölenlerin ve dinsel sunuların nasıl yapıldığını, konuğa nasıl davranılması gerektiğini kısacası antik dönem insanlarının hayata nasıl baktıklarını anlatan bir eserdir aynı zamanda. Esere bu şekilde yaklaşan her okuyucu kendini Antik Yunan'da yaşayan vatandaş gibi hissedecektir ve modern yaşantısı ile bağlantılar kurabilecektir. Çevirisi gayet hoş bir kitap ve Klasik Arkeoloji öğrencileri için vazgeçilmez olması gerektiğini düşünüyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.