3,5/5 - 5 Kişi Yorum Yap
25,08 TL
33,0 TL %24
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 02 - 05 Kasım
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Nietzschelerin Şöleni, Derrida'nın Nietzsche okumalarından ve R. Beardsworth'la bir söyleşisinden oluşan özgün bir derleme kitaptır. Derrida, adeta katışıksız bir okurdur bu derlemede; bize felsefeyi bir okuma/yeniden-okuma etkinliği olarak, yazıyı bir yeniden-yazma etkinliği olarak görmeye zorlayan bir okur. Bunu da, hem okumanın hem de yazmanın sınırlarını zorlayarak yapar. Derrida, Nietzsche?den kendi yapıbozumcu öncüllerinden biri olarak söz eder. Nietzsche, Derridacı metinde, Derrida'nın Batı metafiziğinin merkezine yerleştirdiği bütün mevcudiyetin nostaljik özlemine bir alternatif olarak ortaya çıkar. Ali Utku ve Mukadder Erkan'ın uzun soluklu ve Derrida'nın Nietzsche okuması seyrinde bize eşlik eden sunuşuyla birlikte bir araya getirilen bu metinler, gerçek bir okuma, bir yeniden-okuma şölenidir.

"..Muhtemelen ismini 'isimlerini' ve biyografilerini tehlikeye atarken tek başınaydı ve bu yüzden bunun yol açtığı risklerin çoğunu göze alıyordu: 'Kendisi' için, 'onlar' için, kendi yaşamları, kendi isimleri ve onların geleceği için ve özellikle imzalanmak üzere bıraktığı şeyin politik geleceği için. Bu metinler okunurken, bütün bunları hesaba katmaktan nasıl uzak durulur? Bu metinler, ancak bunlar hesaba katılarak okunur."
-Jacques Derrida-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 250

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Otonom Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Nietzschelerin Şöleni
HAYDAR ÖZTÜRK

F.W. Nietzsche’nin geleneksel felsefe tarihini hedef alan eleştirel felsefesi, kendinden sonra gelen birçok filozof için de esin kaynağı olmuştur. J. Derrida da, kendi eleştirel konumunu sergilerken Nietzsche’yi önemli bir öncül olarak değerlendirmiş. Fakat bu değerlendirmesini Nietzsche’nin felsefesini derinlemesine incelediği bir Nietzsche kitabı şeklinde sunmamış. Kitap, Derri­da’nın Nietzsche’nin felsefesi üzerine makale ve söyleşilerinin bir sunumu niteliğinde. Kitabı derleyip çevirenler, bu sunuma ek olarak, “Derrida’nın Nietzschesi: Bir Ortak İmza Geliştirmek” başlıklı uzun ve oldukça nitelikli bir sunuşa da yer veriyorlar. Bu sunuş, hem yazıların daha kolay anlaşılmasını sağlıyor hem de Derrida ve Nietzsche’nin felsefelerinin genel bir ilişkisini ve incelemesini içeriyor..

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.