41,05 TL
Standart Teslimat : 03 Aralık - 06 Aralık
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Naturalizm Çıkmazı Kitap Açıklaması

 


Dennett'ten Dawkins'e Yeni Ateizm'in Felsefî Temelleri ve Teistik Eleştirisi

Bu eserin amacı, "Yalnız ve tek başına doğa vardır, doğaüstü herhangi bir varlık ve metot yoktur." diyen naturalizmi incelemek, soruşturmak ve eleştirmektir. Richard Dawkins ve Daniel Dennett gibi Yeni Ateist bilim insanı ve felsefecilerin eserleri, "naturalizm" üst başlığı altında değerlendirilebilecek pek çok yayımlanmış alt çalışmadan sadece bazılarıdır. Elinizdeki eser, zihin, bilinç, irade özgürlüğü, değerler ve ahlâkî değerler bağlamında "felsefî naturalist açıklama"nın "felsefî teist açıklama"ya göre başarısız, nihayetinde, kendisini çürüttüğü için tutarsız ve dolayısıyla irrasyonel olduğunu savunmaktadır.Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İz Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

09.09.2020

Okunası kitap

Kitap bu konuyla ilgilenenler için son derece faydalı olacaktır. Kemal Hoca ciddi emek vermiş. Güncel naturalist bilim teorileri üzerinden sorgulama yapması kişiyi eserin içine çekiyor. Naturalizmin "metafizik yoktur" önermesinin ancak metafizik ön kabülle söylenebilecek bir ilke olduğunu ve fizik içinden böyle bir yargıya varılamayacağını söyler. Aksi takdirde metafizik yapmış olursunuz. Kemal Hocaya buradan teşekkür ediyorum.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.