Satış Dışı

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Nal Bir Akıl Hastahanesinin Hatıra Defteri Kitap Açıklaması

Üç ilacın; haloperidol, biperiden ve klorpromazinin ticari adlarının baş harfleri: Nal. Acile getirilen akıl hastalarının yakın zamana değin tanıştıkları ilaçlar. Benim asistanlığımda, yani bir on yıl öncesinde, L. bu karışıma pek konulmazdı. Fakat burada okuyacağınız metinlerin yazarlarının hastanelerde yattıkları dönemde ilk tanıştıkları karışım buydu.

Bir enjeksiyona belli dozlarda çekilir ve hastaya enjekte edilirdi. Bazı kliniklerde bu işlemin adı, iğrenç bir zekilikle, insan sevmezlikle bulunmuştu bile: nallamak. İlaç şirketlerince nemalanmadan önce kirli, şimdilerde pırıl pırıl servislerin boyaları kazınsa, bazı hocaların, bazı şeflerin, dillerinden duvarlara yapışmış kelimeler sıvalarla dökülebilir hala:Niye ajite bu hasta? Nallayın şunu Michel Foucault duysaydı şu nal meselesini belki bir cilt daha eklerdi, Deliliğin Tarihi'ne.

( Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Puanlamalar
%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.