4,5/5 - 4 Kişi Yorum Yap
9,9 TL
22,5 TL %56
Standart Teslimat : 18 Ekim - 22 Ekim
50 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Mustafa Kemal'in İsyan Muhtırası Kitap Açıklaması

Mustafa Kemal’i liderliğe taşıyan tarihi belge… –20 Eylül 1917– 100. Yıl Bu kitap, Mustafa Kemal’i Milli Mücadele’nin liderliğine taşıyan gizli muhtıranın bilinmeyen öyküsünü anlatıyor... 100 yıl önce, 20 Eylül 1917’de yazılan bu belge okunmadan Büyük Nutuk anlaşılmaz. Bu muhtıra, Milli Mücadele’nin önceden ilan edilmiş gerekçesidir, önsözüdür... Aynı zamanda ileride onun liderliğini yapacağı Kurtuluş Savaşı’nın işaret fişeği gibidir... Çünkü bu muhtıra, Samsun, Erzurum ve Sivas’ta oluşan isyancı ruhunen önemli belgesidir... Kerem Çalışkan’ın incelemesi, bu konuda bir ilk çalışma olarak önem taşıyor. Bu kitapta şu sorulara da cevap veriliyor: • İstanbul’da karanlık bir darbe girişimini, nasıl deşifre etti? • Niçin Şehzade Vahdettin ile Almanya’ya gönderildi? • Vahdettin tren yolculuğu sırasında ona ne dedi? • Mustafa Kemal, padişahtan umudunu ne zaman kesti? • Padişah Vahdettin, onu niçin Anadolu’ya yolladı? • 20 Eylül Muhtırası Mustafa Kemal’ı 19 Mayıs 1919’a nasıl taşıdı?

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%75
%25
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

09.07.2018

Tavsiye ediyorum

Öncelikle çok akıcı bir dille yazılmış, daha önce bilmediğim bilgileri bana katan, elimden düşüremediğim ve herkese gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim bir kitap.

12.05.2017

Tavsiye edilir

ATA'mın Çanakkale zaferi ile Milli Mücadele dönemi arasındaki yaşadıklarını çok bilmeyiz. Bu kitap; Atatürk'ün 1915-1918 yılları arasındaki yaşantısı ile O'nu, Milli Mücade'nin liderliğine taşıyan gizli muhtıranın bilinmeyen öyküsünü anlatıyor. Ata'mın kaleme aldığı bu muhtıra/rapor, sıradan bir rapor değil, bir isyan bildirisi ve siyasi bir "muhtıra"dır. Atatürk bu muhtıra ile, o dönemdeki yönetimle ipleri koparmış ve kendi geleceğini çizmiştir.
Kitapta ayrıca; Enver, Talat ve Cemal Paşaların gerçek yüzlerini, Osmanlıdaki yozlaşma, iktidar savaşlarını, ülkenin kişisel kazanımlar için nasıl parsel parsel satıldığını ve Almanların gizli planlarını bulacaksınız.  
Üstünkörü bildiğim bu dönemi ve bu "Muhtıra"yı hiç bu gözle değerlendirmemiştim. Çok keyifle okuyacağınız, her satırında Ata'mı hissedeceğiniz, bol kaynaklı, değerli bir eser. Tavsiye ederim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.