4,5/5 - 2 Kişi Yorum Yap
52,0 TL
65,0 TL %20
- Teslimat Seçenekleri -
Aynı Gün Teslimat : 01 Ekim (18:00 - 23:00)
Hızlı Teslimat : 03 Ekim
Standart Teslimat : 05 - 08 Ekim
Standart Teslimat’ta 100 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

1922 yılında Atatürk’ün valideleriyle tanıştım. Kır düşmüş sarı saçları ve mavi gözleriyle o, yaşlı bir Mustafa Kemal’i andırıyordu. Rumeli şivesiyle konuşuyor, zeki bakışlı ve eski İstanbul hanımları giyinişinde bir hanımefendiydi. Durmadan oğlundan sitayişle bahsediyordu. Kendisine ilk sualim şu oldu: “Gazi hazretlerinin doğum günü ile ayı bir yerde yazılı değildir. Hangi ay ve günde doğmuşlardır?” dedim. Biraz düşündükten sonra: “O zamanki Hamidiye kâğıtlarına gün ve ay yazılmaz sadece sene yazılırdı. Ben, oğlum Mustafa’yı erbain soğukları devam ederken doğurdum. Bu doğum benim aklımda kaldığına göre (23 Kânunievvel 1296) tarihlerine düşmektedir” dedi. Bu malumatı pek dikkatle kaydettim. Çünkü Atatürk’ün nüfus tezkeresinde yalnız 1296 yazılıydı. Bu da Milâdi tarihe göre 1881 yılına tesadüf etmektedir. Zübeyde Hanım bazı günler bana öğüt verirdi:

“Oğlum, çok çalış, çalışmaktan yılma. Mustafa’m çok çalıştı. Her mektepte çavuş olurdu. Büyük adam olmaya çok heves ederdi. Hem de büyük adamlarla tanışmak isterdi. Sen de büyük mevkilere gelmek istersen, büyüklere kendini tanıt. Bak oğlum! Mustafa Kemal, bu millete ne hizmetler etti. Yunanlıları denize döktüğünü bana söyledikleri zaman, kulaklarıma inanamadım. Şimdi Ankara’ya geldim ve hepsini gözümle gördüm. Sen de çalış!”

Tarihçi Enver Behnan Şapolyo’nun Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili kaleme aldığı bu kitap, bugüne kadar Atatürk’e dair yazılmış en kapsamlı biyografi çalışmalarından biridir. İlk kez Zafer gazetesinde tefrika edilen bu metinlerde modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun çocukluk ve gençlik yıllarını, özel hayatını, mücadelesini, Sultan Vahidettin ile olan temasını, Almanya seyahatinin ayrıntılarını, Suriye ve Çanakkale cephelerinde başından geçenleri, Millî Mücadele dönemini, Cumhuriyetin ilânını, ölümü sonrası yaşananları ve cenaze merasimine ilişkin bilmediğiniz önemli detayları okuyacaksınız.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%50
%50
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.10.2019

Atatürk'ün Son Sözleri...

Herkes radyolarının başında bu korkunç raporu heyecanla bekliyordu. Sanki büyük bir âfet gelecek gibi, ruhlarda bir acı vardı. Atatürk, rahat döşeğinde dakikadan dakikaya sönüyordu. İstanbul halkı saray etrafına toplanmış, onun sıhhat haberini almak için içerden çıkanlara: “Atatürk nasıl?” diye soruyorlardı. Atatürk koma halindeyken birdenbire gözleri açıldı. Ve sonra yavaşça sordu:“Saat kaç?”Kendisine cevap verdiler. Sustu ve bir daha konuşmadı. “Saat kaç?” Onun son sözüdür. Saati niçin sormuştu? Bilmiyoruz. Zamansız ebediyete intikal ederken zamana ait fânî suali bu olmuştu.

25.09.2019

Bu Atatürk bir başka..!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük bir inkılâpçı olan Kemal Atatürk millî tarihimiz bakımından büyük bir şahsiyet olduğu kadar cihan tarihi içinde de şerefli bir mevki kazanmış büyük bir devlet adamıdır.Atatürk’ün çocukluğundan ölümüne kadar hayatı, bilhassa Atatürk’ün doğumundan, vatan hizmetine atılıncaya kadar olan çocukluk hayatı bilinmemektedir. Buna ait yazılı vesikalar da yoktur. Bu sebeple önce Atatürk’ün valideleri ile kız kardeşleri Makbule Hanım’dan, Atatürk’ün babasını ve dedesini tanıyan Selanik’in ihtiyarlarından araştırmalar yaparak Atatürk’ün atalarını, doğumunu, çocukluğunu, okul hayatını ve gençlik hatıralarını toplayıp sizlerin önüne seriyorum.

17.11.2018

İlgi çekici bir kitap

Atatürk hakkında yazılmış onlarca kitap var. Bu kitabı anlamlandıran ise bizzat atatürk ve onun etrafında bulunan kişilerle röportaj yapılarak hatıraları dinlenerek yapılmış olmasıdır. Ayrıca kitabın son bölümünde yer alan Anıtkabir kısmı da oldukça orijinal bilgiler içermektedir. Atatürkün son anlarını hüzünlenerek okuyacaksınız..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.