4/5 - 15 Kişi Yorum Yap, Kazan!
15,4 TL
22,0 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 22 - 25 Kasım
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


Mruphy, bir Beckett anti-kahramanı. Belli bir eğitimden geçmiş. İrlandalı. Yalnız, edilgen ve tekbenci. Bir işte çalışmıyor. Tek mutluluğu sallanan bir koltuğa kendini çırılçıplak bağlamak, iç dünyasına çekilip orada yolculuklara çıkmak... Celia, Murphy'ye aşık. Fahişe. Bedensel bir aşkla sevilen ve dış dünyaya ait olduğu için Murphy'nin reddetmek istediği bir kadın... Mruphy peşini bırakmayan dış dünyadan kaçarken, sığındığı akıl hastaları tarafından da dışlanır... Kitabın traji-komik öyküsü bu merkezi çelişki etrafında gelişir. Descaretes'in 'ruh-beden' ikiliğinden etkilenen Beckett, bu ilk romanında, ruhla bedenin, iç dünyayla fiziksel dünyanın kaynaşma zorunluğundan uzakta, bir arada yaşayabileceğini göstermek ister. Doğu mistisizminden hareketle, bedenin, ait olduğu fiziksel dünyada asla tam özgür olamayacağı, gerçek özgürlüğün düşüncelerde yaşanabileceği fikrini ana izlek haline getirir. Bu anlamda, Murphy Beckett'in daha sonraki romanlarında sadece düşünerek ve konuşarak, sözcük üreterek, dili kullanarak var olabilen anti-kahramanlarının ilk örneğidir... Murphy karamsarlıktan alaya, komikten traji-komiğe, hayatın ruhsal ve fiziksel alanlarını kapsayan izlekleriyle tüm yaşamın deliliğini veya insanın insanlığını seslendirerek eğlenen bir roman. Düşünmek veya düşünmemek isteyenlere... insanlara...Sayfa Sayısı: 178

Baskı Yılı: 1999


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"Bırak, karşılıklı konuşmamızda geçmişten ya da edebiyattan örnekler olmasın…"

Murphy, yazarlık kariyeri boyunca çok sayıda başyapıt üretmiş olan Beckett’ın yazdıkları arasında, en kesintisiz keyif vereni ve en sürükleyicisidir. Beckett’ın daha sonraki romanlarında bulunan özenli yalınlık ve esneklikten yoksun, neredeyse geleneksel bir roman olan Murphy, zaman zaman Joyce tarzı mizah anlayışı ve Rabelais tarzı materyalizme yakın durur ama ruh olarak Tristram Shandy’nin yapıtlarına daha yakındır . Roman, başından itibaren, her şeyi bilen öykü anlatıcısının tembellik gösterisine sert darbeler vurur. Hiçbir yere varmayan cümleler, eğlenceli bir küçümsemeyle alt üst edilir (“Kafasındaki yaşam ona zevk veriyordu, bu, öyle bir zevkti ki zevk kelimesi onu nitelemekte yetersiz kalıyordu”). Gizemli imalar ve sözcük darbeleri arasında espriler o kadar hızlı ve yoğun geliyor ki yoğun kelimesi bunu nitelemekte yetersiz kalıyor. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%53,3
%40
%0
%0
%6,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

11.04.2016

çeviri

Çevirinin çok iyi oludğunu iddia edemem lakin bu kadar ağır eleştirileri hak etmiyor.Güvenlik görevlisi yerine GG yazılmışsa nolmuş yani?Güvenlik görevlisi olduğunu anladın mı?Anladın.Demek ki çeviride bir kusur yokmuş.

01.07.2015

çeviri eleştirileri üzerine

öncelikle çevirmen bu kadar aşağılanmayı hak etmiyor. bir arkadaş güvenlik görevlisi yerine GG yazıldığı için şikayetçi. kitabın orijinal ingilizce çevirisinde de the civic guard diye geçer ve ardından CG diye kısaltılmıştır. diğer biri ´türkçe´nin ahengini´ bilmemekle suçlamış çevirmeni ve ardından cümlelerin tat vermediklerini dile getiriyor. yeryüzünde yazılmış belki de en iyi kitaplardan birinden zevk almayan birileri için daha fazla konuşmaya değmez. teşekkürler uğur ün bu muazzam çeviri için, beckett´e diyecek bir şey yok (gelmiş geçmiş şüphesiz en iyi yazar).

01.10.2014

kötü çeviri

ayrıntı, bunu yapma artık. lütfen türkçe´nin ahengini bilen birileri yapsın çevirilerinizi. yayın seçkiniz ne kadar güzel ise çevirmen seçimleriniz de o kadar kötü. mantıklı cümle kurunca iş bitmiyorÿ; bu bir edebiyat sanatı. çeviri yapmak da bu sanatın bir parçasıÿ; seçtiğiniz çevirmenler maalesef edebiyat sanatına vakıf değiller. çeviri yaptıkların dilin ahenginden bir haberlerÿ; cümleler birbirini karşılıyorlar mı: karşılıyorlar evet, ama bu okunabildikleri, tat verdikleri anlamına gelmiyor.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız