13,87 TL
Standart Teslimat : 04 Temmuz - 07 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Modernlik ve Dindarlık Arasında Kadın Kitap Açıklaması

 


Dinselliğin modernlikle eklemlenmesi bağlamında gerçekleşen modern kadın dindarlığı, çok boyutlu toplumsal gerçekliğin özgün bir yansımasıdır.

Günümüz modern toplumu, modernlik ve din ilişkisinin sosyolojik olarak anlamaya değer bir tezahürüne tanıklık etmektedir: Bu, Risale-i Nur adlı dinsel metinleri hermeneuitik bir yöntemle yeniden okuyan ve yorumlayan, bu yorumları, modern dışsal tezahürlerine rağmen içsel yaşantıya, onun bir adım ötesinde de sosyal yaşamın farklı kategorilerine sindiren kadınların tezahürüdür.

Bu çalışmada, Risale-i Nur metinlerinin yorumsamacı bir yöntemle okunmasından hareketle, kadın okuma gruplarının kendi yorumlamalarının sosyal hayatın farklı kategorilerine ışık tutma ve aynı zamanda kendilerini dönüştürme biçimleri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, özgün Risale-i Nur yorumları temelinde fabrika kuran, okul açan, bir yandan "aşkın müntehası"nda gezerken diğer yandan karizmatik dinsel otoritenin kaynağı olan kadınların zihin dünyalarına mütevazi bir mercek tutulmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 478

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Opsiyon

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.