4,5/5 - 9 Kişi Yorum Yap, Kazan!
17,85 TL
25,5 TL %30
- Teslimat Seçenekleri -
Standart Teslimat : 27 Ağustos - 29 Ağustos
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması


J. M. Coetzee’nin romanlarında kurduğu ikilemler, ırk ayırımı ve sömürgeciliğin pençesindeki Güney Afrika gerçekliğinden temellenir, ama bireyin böylesi bir toplum içindeki yabancılaşması ve umarsızlığının derinliklerine yönelir. 1983’te Michael K, 1999’da da Utanç adlı romanlarıyla, İngiltere’nin en saygın edebiyat ödülü Booker’a iki kez değer görülen ilk yazar olan, 2003’te de Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Coetzee, Michael K: Yaşamı ve Yaşadığı Dönem’de, hem bedensel hem de ussal bakımdan ayrıksı bir karakterin, anlayamadığı ve denetleyemediği koşullar karşısındaki trajik ikilemini anlatıyor. Öykünün kahramanı Michael K, Franz Kafka’nın çektikleri acının anlamını hiçbir zaman çıkaramayan karakterlerinin soyundan geliyor. Coetzee, Siyah olsun, Beyaz olsun, kendi çocuklarını bağımlılara, asalaklara ve mahpuslara dönüştüren Güney Afrika’nın hüznüne sessiz bir ağıt yakıyor.Baskı Yılı: 2006


Dili: Türkçe
Yayınevi: Can Yayınları

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

"O tam bir ahmaktı, ilginç bir ahmak bile değildi. Zavallı umutsuz bir ruhu vardı; yaşam denilen... savaş meydanında, amaçsızca yaşamasına izin verilmişti"

Bu roman, ayrılıkçı rejimin yaşamasını sağlayan efsanelere meydan okumak için, Güney Afrika’nın akıldan çıkmayan pastoral idealini kullanıyor. Apartheid dönemi Güney Afrika’sında yaşayan, yarık dudaklı bir siyah olan Michael K, annesinin ev işlerinde çalıştığı Cape Town’un Sea Point bölgesinde bahçıvan olur. Annesi ölmeye başladığında, onu doğduğu Karoo’daki çiftliğe geri götürmeye çalışır ne var ki annesi yolda ölür. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%77,8
%22,2
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

30.06.2019

Hayran olmak elde değil

Utanç adlı kitabıyla tanışmıştım J. M. Coetzee'nin kalemi ile ve o zaman da yakın çevreme kitaba dair en çok dile getirdiğim kelime "sarsıcı" olmuştu. Michael K bu etkiyi daha da derinleştirdi. Hatta buna ilave olarak tarifsiz bir yokluk ve yoksunluk hissini de yaşadım okurken. Tek isteği varlığı ile kimseye yük olmadan, kimsenin hayatına ilişmeden, iletişime girmeden adeta parmak ucunda yaşayıp gitmek olan Michael'in bu en basit ve en temel arzusu maalesef bir türlü gerçekleşmiyor. Doğduğu gün hayata yenik başlamış Michael'in tek varlığı annesini bir avuç tohumla değiş tokuş ettiği toprağa annesiymiş gibi sarılışını, çaresizliğin ve ait olamamanın derin hüznünü yaşadım her satırda. Yemeden-içmeden-soluk almadan-adeta yaşamadan "var" olmaya uğraşan bir yalnız insan Michael K.Güney Afrika'da bir iç çatısma kurgusuyla yola çıkan yazarın en yalın şekilde en ağır yaşantıları anlatışına yine hayran oldum.

08.06.2015

michael k. ve uzun yürüyüş

coetzee, sevdiğim yazarlardandır.özellikle petersburglu usta ve romacının romanı´nı çok beğenmiştim. bu kitaptan özellikle etkilenmemin nedeni ise bambaşka. tesadüfen ayhan geçgin´in  uzun yürüyüş kitabından sonra okudum michael k.´yı. iki kitap arasında var olan  paralellikler  beni çok etkiledi. bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ederim.

28.11.2014

michael k

michael k yaşamı ve yaşadığı dönem gerçekten güzel bir kitap.okuduğunuzda michael k yı sevmemek elde değil ve iyi ki varsın michael.yazar da durumları tasvir ederkenki üstün yeteneği dikkat çekiyor.

;
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız