Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması

Tarikatlar, sadece tasavvuf alanında değil, farklı toplumsal alanlarda da hizmet vermiş fonksiyonel kurumlardır. Bu açıdan bakıldığında Nakşibendi-Müceddidiliğin, İslam aleminde siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda bir hareketlilik meydana getirdiği bilinmektedir. 
17 ve 18. asırlarda Hindistan sınırlarını aşarak Anadolu başta olmak üzere Ortadoğu'nun bazı bölgelerinde etkili olmaya başlayan Müceddid'iliğin önde gelen simalarından biri olan Mevlana Halid-i Bağdacri, mensup olduğu bu tasavvufi geleneği yetiştirdiği halifeleriyle 19. asra taşımayı başarmıştır. 
Bu çalışmada Mevlana Halid ile onun ismine nisbetle Halidîlik olarak anılan tasavvuf hareketin ilk ortaya çıktığı Irak'ın Musul vilayetinin Süleymaniye sancağı ile sonradan yayıldığı bölgelerde meydana getirdiği tasavvufi ve toplumsal değişim ve gelişim süreci konu edinilmektedir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız