4/5 - 5 Kişi Yorum Yap, Kazan!
19,43 TL
29,0 TL %33
- Teslimat Seçenekleri -
Hızlı Teslimat : 23 Ekim
Standart Teslimat : 24 - 26 Ekim
Standart Teslimat’ta 60 TL üzeri kargo bedava!

Kitap Açıklaması

Günümüz toplumu matematik olmazsa işlevsiz kalır. 


Televizyon, cep telefonu, devasa jet yolcu uçakları, araçlardaki uydu navigasyon sistemleri, tren tarifeleri, tıbbi tarayıcılar ve şu an bize çok doğal gelen her şey aslında matematiksel fikirlere ve yöntemlere dayanır. Matematik bazen bin yaşındadır, bazen geçtiğimiz hafta keşfedilmiştir. Çoğumuz matematiğin, modern teknolojinin mucizelerini mümkün kılmak için perde arkasında iş gördüğünün farkına bile varmaz. Bu kitap, matematiğin dört bin yıllık tarihinin önemli köşe taşlarını özetliyor. Sıfırı kim icat etti? Sanal sayılar gökdelenlerin çökmemesini nasıl engeller? Soyut cebir nasıl ortaya çıktı ve bugün nerelerde kullanılıyor? Ünlü matematikçi Ian Stewart, Babillilerin sayısal sembollerinden Fermat’nın teoremine, kaos kuramından Gödel’in tamamlanmamışlık teoremine kadar bugün hayatımızı etkileyen en önemli matematiksel kavramların anlamını tarihsel bir arka planda ortaya koyuyor.


 


“Zor konuları açık ve anlaşılır bir şekilde yazan Stewart, matematik, bilim ve teknoloji arasındaki ilişkileri herkes için özetliyor.”


-Library Journal-


 


“Harika bir matematik tarihi; en önemli konuları aydınlatıyor.”


-Waterstone’s Books Quarterly-


 


(Tanıtım Bülteninden)


 


 

 

Puanlamalar

%60
%40
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

10.07.2019

Çevirinin Önemi

Kitap gerçekten güzel. Her şeyden önce matematik ilgi alanınız içindeyse sayılardan formüllere, muhtelif fonksiyonlardan geometriye birçok şeyin tarihte nereden geldiğini öğrenebiliyorsunuz. Bazı yerlerde tekniğe girse de yazarın insanları sıkmamak için özen gösterdiği anlaşılabiliyor.Sıkıntı ise çeviride. Aynı yeri tekrar tekrar okumak zorunda kaldığımda kendimden şüphelendim önce. Sonra zaten iyi bildiğim konuları bile anlamadığımı gördüğümde şüphemin yönü değişti.Basit bir örnek vereyim; anlaşılırlık, akıcılık sağlansın diye aynı paragrafta ve hatta yazı içerisinde ‘aynı zaman’ kullanılmasına özen gösterilir. Örneğin geniş zaman. Örneğin şimdiki zaman. Tek paragrafta inişli çıkışlı birçok zaman kullanıldığında ise dikkat dağılır, anlamak güçleşir. Hele ki matematik gibi tekniğe de kaçan bir dil söz konusuysa.İşte bu kitap ne yazık ki buna benzer sıkıntılara sahip.Sorunun halen bende olduğunu umuyor olmama rağmen size de bilgi vermek istedim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız