Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Masalın Biçimbilimi Kitap Açıklaması

 


Bu kitap halkbilim, etnoloji ve anlatı çözümleme alanlarındaki iki önemli bilim adamının üç ayrı çalışmasını bir araya getiriyor:

V. Propp (1895-1970) olağanüstü masalların kaynaklandığı temel yapıyı ortaya çıkaran ve masal incelemeleri için bir çözümleme modeli oluşturan Masalın Biçimbilimi adlı dünyaca ünlü yapıtıyla ve 'Olağanüstü Masalların Dönüşümleri' başlıklı incelemesiyle kitapta yer alıyor.

E. M. Meletinski (1918-2005) ise 'Masalın Yapısal ve Tipolojik İncelemesi'yle hem V. Propp'un masal inceleme yöntemi açısından katkısını ve etkisini yorumluyor hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde sürdürülen masal, mit incelemeleri alanındaki çalışmaları değerlendiriyor.

Elinizdeki kitap, gerek masal üstüne araştırma yapmak isteyenlere gerekse her türlü anlatıyı çözümleyici bir yaklaşımla ele almak isteyenlere sesleniyor.Sayfa Sayısı: 232

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Puanlamalar
%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

03.07.2019

Hikaye anlatıcılarının başucu kitabı

Günümüzde hikaye anlatmak ayrı bir sanat olarak görülüyor. TED konuşmaları, televizyon programları sürekli hikaye üzerine vurgu yapıyor. Vladimir Propp'un Masalın Biçimbilimi kitabı anlatıyı çözümleyen bilimsel bir inceleme. Bildiğimiz masalların çözümleyen ve hikayenin sırlarını ifşa eden bir başucu kitabı. Çok beğendim.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.