Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


İngiliz edebiyatının Oliver Twist ve David Copperfield gibi kültleşmiş kahramanlarının yaratıcısı Charles Dickens, Martin Chuzzlewit büyük bir aile içinde mirastan pay kapmak uğruna dönen entrikaları anlatırken gerilimi tırmandırarak heyecanlı bir roman sunuyor okurlarına. Çıkar çatışmaları sonucu insan ilişkilerinin ne kadar çirkinleştiğini, aile içi gerilimlerin ne boyutlara ulaştığını gördüğümüz Martin Chuzzlewit'te. Amerika seyahatinin yer aldığı bölümlerdeyse yazar, Amerikan yaşam tarzını, geleneklerini ve siyasi düşüncesini nükteli bir üslupla eleştiriyor.

İngiliz edebiyatının bu önemli eserini Murat Belge'nin çevirisi ve G.K. Chesterton'ın dönemi ve eseri inceleyen sonsözüyle sunuyoruz.

"İnsanlar neşelenmek istediklerinde ve tutkunun acınası çekişmelerinden yorularak en silik şeylerde bile şiirin gizemli müziğini aradıklarında, Dickens hep unutulduğu yerden çıkıp gelecektir."

-Stefan Zweig-

"Dün Dickens'tan aşağı yukarı yüz sayfa okudum... Ne kadar doğrudan, renkli. Daha çok tekdüze, ama nasıl da zengin ve yaratıcı. Ancak yüce bir yaratıcılık değil bu. Ne varsa orta yerde."

-Virginia Woolf-Sayfa Sayısı: 866

Baskı Yılı: 2011


Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

 

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

Sabit Fikir

Bencilliğin konuştuğu dil
Kaya Genç

Dickens'ın tanıdık temalarından biri üzerinde ilerleyen öykü başlar: gerçekte zengin ve görünmez bir eril güce sahip olması gereken ama geçici olarak bu iktidardan yoksun olan genç bir adam, kitabın sonunda zaten kendisinin olan servete ulaşıncaya dek bir dizi ahlaki ve etik sınavdan geçer. Burada Dickens'ın hakkını Dickens'a vermek gerekir: kitabın başında kendi dertleriyle fazlasıyla meşgul olan Martin, romanın olay örgüsüyle 'organik' olduğunu söyleyebileceğimiz bir gelişme göstererek, adım adım zaten kendisine ayrılmış olan mirası etik olarak hak edecek kişi olmaya doğru ilerler.
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Sabit Fikir

Jonas Chuzzlewit: Bir baba katilinin portresi
Kaya Genç

Dostoyevski romanlarından aşina olduğumuz psikolojik aşırılıklara, ani karar değişimlerine, kafa karışıklıklarına ve akıldışı davranış motiflerine sahip olan Jonas, aslında babasını öldürmemiş, öldürdüğünü zannetmiştir; ancak aslında onu öldürmek isteyerek babasını gerçekten de öldürmüştür. 
.

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

11.11.2018

Dizi Film

Bugün T.V. lerde bolca yer alan başı sonu birbirinden kopmuş dizi filmlerin ilk örneği olabilecek bir eser Martin Chuzzlewit. Gazetelerin popüler olduğu ce satışların yüksek olduğu dönemde muhtemelen her gün için tefrika edilerek edilerek yazılan bir kitap. Konu bütünlüğü kaybolmuş ilerleyen sayfalarda ne okunduğu düşünülür olmuş. Kısmen felsefe yalanmış olmakla beraber fazlaca felsefi derinliği olmayan bir hikaye. Bugün nasıl dizi filmler için sıradan senebilirse ne yazıkki bu kitap içinde aynı şey söylenebilir. Eser çok güçlü bir kalemden Charles Dickins'ten kaleme alınmış olması belki kitabı bir nebze kurtarabilir. Okuyacaklara iyi eğlenceler.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız