Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Marka Hukukunun ilk basımı 2003 yılında yapılmıştı. 2004 yılında ikinci basım, 2006 yılında üçüncü basım derken, dördüncü basıma ihtiyaç oldu.
Marka Hukukunun dört bölümden meydana gelmesi uygun görülmüştür.
Mevzuat Bilgileri isimli giriş niteliğindeki birinci bölümde; bölüm içi iki başlık mevcuttur: Markalar Hakkında Uygulanacak Milli Mevzuat başlığı altında; 4113 sayılı Yetki Kanunu, 556 sayılı KHK, bu KHKde yapılan değişiklikler, ilgili yönetmelikler, Anayasanın konuyla ilgili hükümleri ve Anayasa Mahkemesinin kararları ele alınmıştır. Markaları İlgilendiren Milletlerarası Anlaşmalar başlığı altında; anlaşmaların uygulanması ve ülkemizin taraf olduğu anlaşmalar hakkında bilgiler verilmiş, Anayasanın anlaşmalarla ilgili maddeleri ve milletlerarası anlaşmalara dair hükümler barındıran 244 sayılı Kanun da burada değerlendirilmiştir.
Marka Hakları isimli ikinci bölümde, bölüm içi beş başlık mevcuttur: Markalar Ve Tescilin Safhaları başlığı altında; marka türleri, tescil başvurusu, tescilin safhaları, tescille elde edilen koruma, uluslararası tescil, tescil engelleri, Enstitü kararlarına karşı itiraz ve dava yolları gibi konular işlenmiştir. Marka Hakkının Kaybı Ve Hükümsüzlük Davaları başlığı altında; marka hakkının koruma süresinin yenilenmemesi veya marka hakkından vazgeçilmesi suretiyle sona ermesi, markanın hükümsüzlüğüne karar verilmesi, hükümsüzlük kararının sonuçları üzerinde durulmuştur. Marka Hakkına Tecavüz Ve Hukuk Davaları başlığı altında; marka tescilinden doğan haklar, marka üzerindeki tasarruflar, markaya tecavüz oluşturan fiiller, marka tescilinden doğan hakların tüketilmesi, marka hakkına tecavüz sebebiyle açılan hukuk davaları, haksız rekabet fiilleri irdelenmiştir. Marka Hakkına Tecavüz Suçları başlığı altında; marka hakkına tecavüz suçunun soruşturulması ve kovuşturulması, marka hakkına tecavüz kabul edilen fiiller, suçun müeyyideleri konu edinilmiştir. Haksız Rekabet Suçları başlığı altında; haksız rekabet suçu hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılması, suçun getirdiği sorumluluklar işlenmiştir. Her başlık altına son olarak, konuyla ilgili Yargıtay kararları yerleştirilmiştir.
Marka Mevzuatı isimli üçüncü bölüme; 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHK, 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında KHKnin Uygulanmasına Dair Yönetmelik, Markaların Uluslararası Tesciline İlişkin Madrid Anlaşması Ve Bu Anlaşmaya İlişkin Protokolün Uygulanmasına Dair Yönetmelik, Marka Tescil Başvurularına Ait Mal Ve Hizmetlerin Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliğ tam metin olarak alınmıştır.
Milletlerarası Anlaşmalar isimli dördüncü bölüme, markaları konu edinen; Markaların Uluslararası Tescili Konusundaki Madrid Sözleşmesi İle İlgili Protokol, Markaların Tescili Amacıyla Mal Ve Hizmetlerin Uluslararası Sınıflandırılmasına İlişkin Nis Anlaşması, Markaların Şekilli Elemanlarının Uluslararası Sınıflandırılmasını Tesis Eden Viyana Anlaşması, Marka Kanunu Andlaşması Ve Marka Kanunu Andlaşması Uygulama Yönetmeliği konulmuştur.
Görüldüğü üzere, bu basımda da ilk üç basımdaki düzen genel olarak korunuyor. Ancak kitabın sayfa sayısının aşırı çoğalması nedeniyle Türk Patent Enstitüsüyle ilgili bölüm ve sadece markaları değil diğer fikri ve sınai hakları da ilgilendiren milletlerarası anlaşmalar bu defa kitaba alınmamıştır. Patent Enstitüsünün ve kitapta yer almayan milletlerarası anlaşmaların hazırlanmakta olan Patent Hukuku isimli eserde yer alması düşünülmüştür.
Marka Hukukunun üç basımında da Yokluklarla boğuşarak çocuklarını yetiştirmeyi başaran babama ve anneme ithaf ediyorum cümlesi mevcuttu. Hüküm yürüdü, başkalarına gelen bana da geldi, 2006 yılının Ağustos ayında babamı kaybettim. Yüce Allahtan anneme sağlık ve huzur, babama rahmet diliyorum.
Marka Hukukunun okuyanlara fayda sunmasını ümit ediyorum.Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Adalet Yayınları

 

Puanlamalar

%0
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.