11,4 TL
Standart Teslimat : 01 Şubat - 04 Şubat
250 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!
;

Manifesto Kitap Açıklaması

 


Mehmet Akif'in Kastamonu'da Milli Mücadele Çalışmaları

Tarihini bilmeyen toplumlar, mazi belleğini yazamaz… Kendi tarihini yazamayan toplumların tarihini ise başkaları yazar… Ve tarihi yazan talihi de elinde tutar…

Türk'ün yeniden diriliş destanının yazıldığı Milli Mücadele dönemini ne kadar biliyoruz?

Türk'ün yeniden diriliş destanının ayrıntılarıyla ele alındığı DİRİLİŞ serisinin ilk çalışması; Mehmet Akif Ersoy'un Kastamonu'daki Milli Mücadele çalışmalarını belgeleriyle ele alıyor. Milli Şair'i Kastamonu'ya getiren olaylar zinciri ile başlayan serüveninin en önemli noktasını Nasrullah Camii' nde verdiği meşhur vaazı oluşturuyor. Milli Mücadele'nin manifestosu niteliğindeki bu muazzam vaazı öylesine etkili oluyor ve ilgi uyandırıyor ki, öncelikle vaazın özetinin yayınlandığı Sebilürreşad Dergisi 464. sayısı birkaç sefer tekrar basılmak zorunda kalıyor. O da yetmiyor, Diyarbakır'da El-Cezire Kumandanlığı tarafından matbaada çoğaltılarak halka dağıtılıyor.

Peki nedir bu vaazı bu denli önemli kılan? Manifesto niteliği taşıyan vaazda Akif neler söylemiştir?

Milli Mücadele'nin Anadolu insanın yorgun, bitkin, bezgin, ümitsiz gönlünde şaha kalktığı meşhur Nasrullah Vaazı ve Akif'in Kastamonu'da kaldığı iki aylık dönemdeki tüm çalışmaları, orjinalleri ilk kez yayınlanan fotoğraflarla bu eserde ele alındı. Ve DİRİLİŞ serisi Manifesto ile başladı.

Tarihini yazarak talihini belirlemek isteyenlerin kitaplığında mutlaka bulunması gereken bir çalışma…Sayfa Sayısı: 174

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pozitif Yayıncılık

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

29.03.2012

Devamı gelmeli

Tarihimizi hep genel düzeyde irdeledik şimdiye kadar. Ama Mehmet Akif'in Kastamonu ilinde yaptığı çalışmaları okuyunca, özel manada da tarihimizi irdelememiz gerektiğini bir kez daha anladım... Yazarı tebrik ediyorum... Fakat bu çalışmanın devamı gelmeli... Yusun Mürebbi´yi kutlarım. Harika bir çalışma...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.