13,2 TL
Standart Teslimat : 27 Eylül - 30 Eylül
200 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Mandelştamın Son Günleri Kitap Açıklaması

 

"Cesedimi alırsın sadece, senin için yazdığım şiir beni yaşatacak."

Osip Mandelştam'ın 1933 yılında yayımladığı Stalin Epigramı şiiri şöyle başlıyordu: Yaşıyoruz, ama hissetmiyoruz...

Bir şiir bazen insanın hayatını değiştirebilir, hayatla kurduğu toplumsal bağı kesebilir, onu yok oluşun karanlığında çaresizce tek başına bırakabilir. Osip Mandelştam Vladivostok yakınlarındaki toplama kampında hayatını kaybedene kadar bu duyguların hepsini hissetti. Stalin, Ahmatova, Pasternak, Şklovski ve diğerleri de yaşananlara tanıklık etti.

Lübnan doğumlu Fransız şair Vénus Khoury-Ghata Mandelştam'ın Son Günleri'nde o soğuk ve karanlık gecelere hüzünlü sözcükler bırakıyor, tüm şairler için.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

06.03.2021

Ferhadê Mihemed

Beklentimin epeyce üstünde bir roman oldu. Yazarın konuya hakim olduğu, kullandığı edebî teknikten görülüyor basitçe. Kısa ve yoğun bir anlatı olmuş. Uzunca bir şiir de diyebilirim. Stalinizmin, Rus Entelektüellerine nasıl bir bela olduğunu görmek isteyenler, öğrenmek isteyenler  muhakkak bu romanı okumalı.

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.