Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Maldoror'un Şarkıları Kitap Açıklaması

 


"Maldoror'un Altıncı Şarkısı'nı okuyunca kendi yapıtlarımdan utandım."

André GİDE


"Maldoror'un birazcık tadına bakınca, bütün şiir yavanlaşıyor."
Louis ARAGON


"Lautréamont'u açın! Bütün edebiyat şemsiye gibi tersine döner."
Francis PONGE


"Maldoror'un Şarkıları olmasaydı Fransız kültürü eksik ve tamamlanmamış kalırdı."
Marcelin PLEYNET


Comte de Lautréamont (Isidore Ducasse, 1846 - 1870) yirmi iki yaşında "Maldoror'un Şarkıları" ile şiirin klasik söylemini tamamen değiştirdi ve iki yıl sonra öldü. Üstgerçekçi (sürrealist) şairler tarafından keşfedilinceye kadar elli yıl şiirin yeraltı dünyasında yaşadı. Özgürleşen şiirsel söylemin yalvacı olan Lautréamont, şiirin ve edebiyatın insanı (yüzü ve tersi olarak), bütünlüğü içinde yansıtabileceğini kanıtladı. Kurulu düzene başkaldırının ve "hapishane dil"e karşı ayaklanma çığlığının simgesi oldu.


Comte de Lautréamont üstgerçekçilik, psikoanaliz ve kendini araştıran yazının öncüsüdür. Bilincin ve bilinç ötesinin sınırlarının şairidir.


Hiçbir şair çağının siyasal ve Tanrısal iktidarını, toplumsal düzenini Lautréamont/Ducasse kadar acımasızca eleştirmemiş, onunla alay etmemiş, bir çorap gibi tersine çevirmemiştir.


"Denizin bütün suyu düşünsel bir kan lekesini yıkamaya yetmez!"


"Doğmuş olmaktan daha büyük bir lütuf tanımıyorum!"


Ciltli:

Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2014


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 320

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kırmızı Yayınları

Eleştiri / inceleme

TÜMÜNÜ GÖSTER

1001 Kitap'tan 1'i

Lautréamont, yaşadığı dönemde tanınmasa da onun düzyazı tarzında yazılmış öykü niteliğindeki şiiri Les Chants de Maldoror, günümüzde üstgerçekçi ede biyatın ilk ve en huzursuz edici örneklerinden biri ka bul edilir. Maldoror'un Şarkıları’nın ilk bölümü, yazarın 24 yaşında yaşamını yitirmesinden iki yıl önce Paris’te, yazarın adı verilmeden yayınlandı. Ancak La utréamont’un Avrupalı avangardlar arasında itibar görmeye başlaması, 1885 yılında Belçika’da bir edebi yat dergisinin cesur bir adım atarak bu yapıtı yeniden yayınlamasıyla oldu. .

SABİTFİKİR’DE OKU
27.7.2016

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

16.02.2014

yeni baskı

yeni baskısı yapılsada biz de edinsek artık

11.09.2011

Maldoror

Türkiye´de yirmili yaşlarda olan bir insanın böyle bir yapıtı piyasaya çıksa biz ne yapardık? O kişiyi yok ederdik belki de. O kadar iyi yazmış ki, günlerce sersem sersem gezdim.

01.02.2010

farklı

Bundan sonraki sayfaları her önüne gelenin okuması hiç de hayırlı olmaz; ancak pek az insan tadına varabilir, başını belaya sokmadan, bu acı meyvenin. Öyleyse SEN, çekingen ruh, böyle el değmemiş fundalıkların uzak derinliklerine girmeden önce adımlarını ileriye değil geriye at...

sözleriyle insanı kendine çekip okuma isteği uyaran şaheser...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.