38,0 TL
Standart Teslimat : 01 Temmuz - 04 Temmuz
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Maksud'un Çocukları: Bir Tutam Koçgiri Kitap Açıklaması

 

Koçgiri'nin hikayesi…
Memed oğlu Maksûd (Meqsûd) 19. yüzyılda Koçgiri'nin Karataş (Kevırreş/Kevreş) köyünde yaşadı. Koçgiri Aşireti'nin Perviziler/Perwûziyan Kabilesi'ne mensuptu. Onun altı oğlundan dördü, 19. yüzyılın sonlarına doğru yerlerini yurtlarını terk ederek güneye doğru göç edip Develi-Gezbel yöresine yerleştiler. Bu dönemde sadece onlar değil, başta yakın akrabaları olan Perviziler'den, Koçgiri Aşireti'nin diğer kabilelerinden ve diğer aşiretlere mensup kabilelerden bazı haneler de gerçekleştirdikleri göçlerle Sarız, Göksun, Develi ve Tufanbeyli yörelerine yerleştiler.

Bu göçler onlar için ne ilk ne de son göçlerdi. Asırlar içinde adeta bir kısır döngüye dönüşmüş olan bu göç olgusu, peşi peşine birçok kuşağı etkiledi. Kim keyfinden yerini yurdunu terk eder ki? Can ve mal güvenliği, geçim sıkıntısı vb. zorunlu nedenlerle yaşanan her göç, doğası gereği maddi ve manevi yıkımları da beraberinde getiriyor. Maksûd'un çocuklarının göçünü de bu kapsamda değerlendirmek gerekir. Aynı zamanda, biz kimiz sorusunun da yanıtı olan bu çalışmamızın ayrıntılarında göçün sebeplerine dair verileri de bulabilirsiniz. Bu çalışmanın ana konusu olan Maksûdlar (Meqsûdan), Koçgiri Aşireti'nin Perviziler/ Perwûziyan Kabilesi'nin alt kabilelerinden biridir. Haliyle onların geçmişi Koçgiri Aşireti tarihinin de bir parçasıdır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız
x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.