Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Latin Amerika'nın siyasi gündemini,1990'ların sonlarından itibaren halk isyanları, kitlesel ayaklanmalar, genel grevler ve sokak eylemleri belirledi. İşçi sınıfı ve halk devrimleri sayfasının kapandığına dair tezlerin pratik bir tekzibi de olan bu gelişmeler, dünya ve Türkiye solunda büyük bir umut ve iyimserlik yarattı.

Bu heyecanlı ilginin, en azından Türkiye açısından, soğukkanlı ve etraflı bir analizle tamamlandığını söylemek ise güçtür. Gelişmeleri derinlemesine ele alan kuramsal çalışmaların boşluğu hissedilmektedir.

Kıtadaki entelektüel ve politik ortamı doğrudan gözleme şansına da sahip olan Aylin Topal'ın hazırladığı bu kitapta, Latin Amerika'daki sürecin soğukkanlı, nesnel, derinlikli bir tahlili amaçlanıyor. Latin Amerika'daki yükselişin ortak özellikleri, tarihsel kaynakları, ülkelere göre farklılaşmaları ve sosyalizm açısından olanakları, sınırlılıkları ve sorunları irdeleniyor.

Kitabın girişinde, genel bir tarihsel panorama veriliyor ve Türkiye ile aydınlatıcı karşılaştırmalar yapılıyor. Latin Amerika'daki sol iktidarlar kendilerini sosyalist olarak niteleseler de, politikaları ve toplumsal hareketlerle olan ilişkileri bakımından birbirlerinden çoğu durumda köklü biçimde ayrışıyorlar. Bu ayrışmaların ve farklı siyasi konjonktürlerin analizi, Venezüella, Bolivya, Arjantin, Brezilya, Şili ve Meksika deneyimlerini tartışan yazılarda yapılıyor.

Devamında ise kıta üzerine genel değerlendirmelere yer veriliyor.

Derlemenin sonunda yer alan Latin Amerika sözlüğü, kitabın bir kaynak metin olarak da kullanılabilmesini amaçlıyor.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 288

Baskı Yılı: 2008


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 327

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yordam Kitap

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

17.06.2009

..

Latin Amerika´daki sol yükselişi,tabandaki o yükselişin kendisini sol olarak tanımlayan hükümetlere ne kadar yansıdığını, hem kıta bütününde hem de ülke ülke anlatan ortalama bir kitap.Kitapta çok yetersiz makaleler de var,yararlı ve zihin açıcı makaleler de.Raby´nin yine Yordam´dan çıkan kitabından sonra dil ve anlatım olarak çok zayıf kalıyor belki ama bu kitapta da ülkeler özelinde-en azından bazıları açısından- daha fazla ayrıntı öğrenme ve olaylara daha değişik bakma imkanına sahip oluyorsunuz.Türk yazarların sekterliği ve fazlasıyla kötümserliği hiç hoşuma gitmemekle beraber özellikle Arjantin,Brezilya ve Şili hakkındaki makalelerle,Renique ve Ahmad´ın makalelerini beğendiğimi söylemek isterim.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız