Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Lacivert - Ocak 2022 Kitap Açıklaması

 

Lacivert Dergi 86’ncı sayısında “Hakikat ötesi- Yalan terörü” dosyasıyla raflarda yerini alıyor.  

Hakikat ötesi dosyasında Prof. Dr. Ömer Türker ile “Bizim için kalıcı çözüm Hz. Peygamber’dir” başlığıyla post-truth olarak adlandırılan ve günümüz dünyasının gerçeklik algısını doğrudan etkileyen bu kavramı, onu bugünlere getiren düşünsel süreci ve onun felsefi temelleri gibi konuları konuştuğumuz bir röportaj yer alıyor. Bir diğer söyleşi ise Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer ile hakikat konusunda dünyanın içinde bulunduğu trajik durumdan kaynaklanan bazı soruları cevaplandırdığımız “Gerçekliği kaybetmek bir kâbustur” isimli röportaj oluyor.

Dosyada Ekrem Demirli “Kesinlik ve sabit değer arayışı insanlığın mağarası mıdır?” ismiyle hakikat bilgisini ele alan bir yazı kaleme alıyor. Ercan Yıldırım “Aranan, örtülen– açığa çıkarılan, tasarlanan hakikat” isimli makalesinde sosyal medyadaki twitler ve video parçacıklarıyla hakikatin günden güne nasıl örtüldüğünü anlatıyor. İdris Kardaş “Gerçek öldü mü?” yazısında modern toplumların en büyük sorununun neyin doğru neyin algı olduğunun anlaşılmadığını anlatıyor. Ahmet Melih Karauğuz “Hakikatten önce son çıkış” isimli makalesinde içinde yaşadığımız simülasyonlarda hakikatin değil, hakikatin yokluğunun gizlendiği günümüz dünyasından bahsediyor. Asım Öz’ün “Post-truth tartışmalarını yeniden anlamlandırmak” yazısında hakikatin yerine alternatif hakikatlerin gündeme geldiğini ele alan bir yazı yazıyor. Sena Subaşı “Yeni nesil güzellik: Yapay ve fantastik” isimli makalesinde güzelliğin teknolojik gelişmelerle beraber birçok alternatifi de beraberinde getirdiğini ve yeniden tanımladığını anlatıyor. Dosyanın diğer makaleleri Yunus Arslan’ın “Sosyal medya ve zırvanın gerçeğe terfisi”, Enis Doko’nun “Bilimin nesnelliği ve post-truth”, Birol Biçer’in “Yalan, zırva, uydurma: Manşette durduğu gibi durmuyor”, Ahmet Dağ’ın “Platon’un mağarasına geri dönüyoruz: Metaverse” ve Hakkı Öcal’ın “Sana ne, lan?” isimli yazıları oluyor.

“Dünyadan Portreler-Haberler” kısımları ile zenginleştirilen dergide 3 Soru 3 Cevap bölümünde Najla Tammy Kepler “İslam dini ve kardeşliğiyle dünyam değişti” başlığıyla sorularımızı yanıtlıyor. Düşünce Atlası köşesinde bu ay “Felsefe üstadı, düşünür, seyyah, bilge, ödev insan” başlığıyla Ali Beytullah Çakır ve Mehmet Sabri Genç bize aralık ayında kaybettiğimiz Teoman Duralı’yı anlatıyor. Bercan Tutar “Piyasa uygarlığı ve küresel statükonun X faktörü” yazısıyla bölgedeki enerji krizinden bahsederken Sedat Anar “Anadolu’nun özünden bir caz sound’u” yazısıyla Evrim Demirel Ensemble’ın Ada isimli caz albümünü anlatıyor. Dosyada bu ay Bülent Tokgöz “Egemenlerin Taliban’la davası” isimli yazı kaleme alırken Gökhan Ergür “Affetmeyi unutan insan” başlıklı makale yazıyor. Çocuklarla Koşan Kadınlar köşesine ise bu ay “Mültecilere nefret söylemine en çok anneler karşı durmalı” diyen yazar Elif Zehra Kandemir konuk oluyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Puanlamalar
%13,6
%36,4
%13,6
%9,1
%27,3
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

15.05.2020

Özel bir dergi

Edebiyattan sosyolojiye kadar bir çok alana ışık tutan özel bir dergi. Çok faydalı bilgiler ihtiva ediyor.

07.11.2019

Harika

Çok güzel bir dergi. Kaliteli bir kültür dergisi..

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.