45,5 TL
Standart Teslimat : 23 Mayıs - 26 Mayıs
100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı Kitap Açıklaması

 


Osmanlı İmparatorluğu'nun gerçek tarihini Prof. Dr. Halil İnalcık'ın kaleminden okuyun. Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı'nın devlet politikası, diplomatik ilişkileri ve Avrupa'ya karşı verdiği savaşların detayları... Bir Osmanlı Padişahı nasıl yetişir, ne gibi özelliklere sahiptir ve kendini nasıl geliştirir, yönetim biçimini nasıl belirler, Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman'ın yönetim anlayışı nasıldır... Avrupa Türklerden neden korkuyordu, "Türk korkusu"nun temelleri nelerdir… Türkler Avrupa'yı nasıl fethettiler, yaşayan en büyük Osmanlı tarihçisi Halil İnalcık okurları için yıllarca araştırdı ve yazdı... 60 yılın ürünü olan bu eser Osmanlı hakkında yeni bilgiler veriyor…

Milletleri millet yapan tarihleri ve kültürleridir. Tarihsiz bir millet, kişiliğini kaybetmiş bireye benzer. Osmanlı tarihi, Türk tarihinin görkemli bir dönemidir. Avrasya imparatorluklarına kadar inen bir tarihî gelişimin son halkasıdır. Avrasya'da Çin ve Hint medeniyetleriyle alışverişte bulunmuş atalarımızın nihayetinde İslâm medeniyeti içinde oluşturduğu yüce bir devlet ve kültür kompleksidir. Bu kitapta okurlar; Kuruluş ve İmparatorluk Devrinde Osmanlı, İslâmlaşma, Osmanlı padişahları, ordu sistemi ve imparatorluktan Cumhuriyet'e geçiş dönemine dair başlıkların yanında, 16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin Avrupa devletler dengesinde büyük bir devlet olarak oynadığı rol üzerinde detaylı bilgi bulacaklardır.
Prof. Dr. Halil İnalcık

Köprülü ve Barkan zamanın büyük âlimiydiler, Halil İnalcık tüm zamanların büyük âlimi…
Bernard Lewis

Harvard'da onuruna düzenlenen sempozyumda söylenen şu söz bence de çok doğrudur: "Onun çalışmalarını çıkarır ve bir kenara koyarsanız Osmanlı tarihinde hiçbir şey kalmaz."
Mark L. Stein


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 304

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 230

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

Yorumlar

Bu ürüne yorum yapmak için giriş yapmalısınız

08.07.2015

Makaleler güzel ancak bir bütünlük oluşturmuyor

Kitaptaki makalelerde Osmanlı tarihinin sıradan okuyucu tarafından fazla bilinmeyen yönleri ele alınmış. Kİtapta ayrıca Türk tarih araştırmacılığı konusuna özgü bir bölüm de var.

Ancak makaleler ve kitap, bir bütün olarak düşünüldüğünde dağınık. Yıllar önce farklı kaynaklarda yer almış İnalcık makale ve konuşmaları amaçsız bir şekilde derlenmiş gibi... Bir makaleden diğerine geçerken bambaşka bir dönemi, konuyu, başlığı okuyorsunuz. Bu kitap neyi anlatıyor diye sorulursa verebileceğim cevap ÿ"Osmanlı, Türklük ve tarih araştırmacılığı konusunda şuradan buradan toplama İnalcık makaleleriÿ" olurdu.

25.08.2014

Adil KİMEK

OSMANLILAR HAKKINDA GÜZEL MAKALELERİN OLDUĞU ÖNEMLİ BİR KİTAP.....ÖZELLİKLE 3.BÖLÜMDEKİ TARİH BİLİMİYLE İLGİLİ MAKALELERİ BEĞENDİM

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.