Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kuruluş - Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak Kitap Açıklaması


‘Tarihçilerin Kutbu’, ‘Tüm Zamanların Âlimi’, ‘Bilge Tarihçi’ Prof. Halil İnalcık bildiklerinizi unutun diyor. Özellikle de tarihi, kronolojik olaylar dizisi olarak algılayarak popülerleştiren dedikodu tarihçilerinden öğrendiklerinizi… İnalcık kendine özgü sistematiği ile tüm zamanların belki de en önemli olayını, Osmanlı’nın kuruluşunu yeniden okuyor ve yeniden yazıyor. “Hayır” diyor İnalcık, hepimize öğretilenin aksine “Osmanlı 1299’da Sögüt’te kurulmamıştır.”


Prof. İnalcık Osmanlı Devleti’nin nerede ve ne zaman kurulduğunu anlatmakla kalmıyor; bu cihan devletinin kuruluş mantığını, kurucusu Osman Bey’in stratejisini ve vizyonunu da masaya yatırıyor. Bir devletin var olma sebeplerini, bunları oluşturan koşulları, bu koşulların oluştuğu mekânın önemini ve mekân-zaman-insan arasındaki bağlantının şifrelerini gösteriyor okura.


Baslangıçlar ve kuruluşlar önemlidir. Ama tarihi sadece geçmişimizi öğrenmek için okumayız. İnalcık ve yol arkadaşları bunun bilincinde. Kuruluş, okuru bir yandan gerçeğe, ilmi ciddiyete, tarihin arşiv odalarına çağırırken diğer taraftan bugünün ve geleceğin ‘güçlü’ Türkiye’si için ‘fütürist’ ipuçları veriyor!


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 180

Baskı Yılı: 2010


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 122

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Hayykitap

 

Puanlamalar
%66,7
%16,7
%0
%0
%16,7
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap

30.11.2020

Kuruluş kitabi size o zamanları yaşatacak

Kuruluşun Olayları bu kadar açık ve net anlatması beni büyüledi muhtemelen dizide büyüleyecek

30.11.2019

KURULUŞ OSMANLI

Osmanlının kuruluşunu gerçek kaynaklarıyla anlatan okunası bir kitap

30.10.2011

Kuruluş

Osmanlı´nın kuruluş yeri ve zamanını tam olarak tespit eden Halil İnalcık bu kitapta delilleriyle konuyu ayrıntılı olarak açıklıyor. Halil İnalcık gibi tek başına bir ekolun bu kitabı ile kalıplaşmış yanlış bilgilerimizi, gerçek ve faydalı bilgilerle değiştirebiliriz. Herkese tavsiye ederim...

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.