Stokta Yok

Ürün geçici olarak temin edilememektedir

Kitap Açıklaması


Bu kitabın konusu ve amacı, olaysal tarihin hikâye edilmesi, anlatılması değil, bunların arka planındaki "gizli mantık" bağlarının öne çıkarılmasıdır.

Kısaca ifade etmek gerekirse, ilgi alanımız Türk Devrim Tarihi değil, Türk Devrimi'dir. İncelenen devrim olayının iki cephesi vardır: Kurtuluş ve Kuruluş.

Kurtuluş, 30 Ekim 1918 Mondros ile 24 Temmuz 1923 Lozan arasındaki dönemi kapsar. Bu dönem bağımsızlık savaşına ve bunun anlamlı özelliklerine ilişkindir.

Kuruluş, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasıyla başlar ve Kurtuluş'la iç içe geçer. Bağımsızlığın elde edilmesiyle birlikte Kuruluş'la ilgili yeni siyasal-anayasal yapılanma atılımları ve köklü reformlar 1940'lara kadar sürer.
Hikmet Çetinkaya
1. Baskı Arka Kapak Yazısı
Türkiye, 1918 'den başlayarak büyük bir dönüşüm yaşadı, Önce bir Ulusal Kurtuluş Savaşı'yla bağımsızlık yeniden elde edildi. Bunu, 1940'lara kadar uzanan köklü reformlar dizisi izledi. Bu kitabın zamansal çerçevesi kabaca budur,..
Ele alınan dönem tarihsel bir karakter taşımakla birlikte, bu kitap bir tarih çalışması sayılamaz. Tarihsel malzeme ve kronolojik bilgiler arka planda ve asgari ölçülerdedir. Kitabın konusu ve amacı, olaysal tarihin hikâye edilmesi, anlatılması değil, bunların arka planındaki "gizli mantık" bağlarının öne çıkarılmasıdır.
Bu dönemin köklü dönüşümleri hukuk, siyasal bilim ya da siyasal sosyoloji açısından nasıl yorumlanabilir? Esas soru budur. Dolayısıyla, devlet ve İktidar bahisleri ana eksenimiz olacak. Kısaca ifade etmek gerekirse, ilgi alanımız Türk Devrim Tarihi değil, Türk Devrimi'dir...
İncelenen devrim olayının iki cephesi vardır: Kurtuluş ve Kuruluş. Birincisi bağımsızlık savaşını ve bunun anlamlı özelliklerine ilişkin olup Mondros-Lozan arası dönemi kapsar (30 Ekim 1918 - 24 Temmuz 1923). ikinci süreç olan Kuruluş, birincisiyle iç içe geçmiştir. TBMM'nin açılması (23 Nisan 1920), yeni siyasal-anayasal yapılanmanın da başlangıcıdır. Kuruluş'la ilgili atılımlar 1940'lara kadar sürecektir...
Bülent TANÖRSayfa Sayısı: 350

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Cumhuriyet Kitapları

 

Puanlamalar

%100
%0
%0
%0
%0
Sen de bu ürün hakkındaki fikirlerini paylaş!
Yorum Yap, Kazan!

06.01.2009

Hukuki ve felsefi bir bakış

Türk Devrimi´nin hukuki ve felsefi bir değerlendirmesi olan bu eser, döneme ait temel bilgi birikimine sahip okuyuculara hitap ediyor.
Bence Bülent Tanör´ün başyapıtıdır Kurtuluş ve Kuruluş.

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız